Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jan figel
Sprava: Predseda parlamentu Pavol Hrušovský a predseda KDH Ján Figeľ počas brífingu po stretnutí predsedov politických strán a predsedov politických hnutí, ktoré získali mandáty do Národnej rady SR vo voľbách, ktoré zvolal predseda NR SR Pavol Hrušovský. Bratislava, 16. marec 2012 Foto: SITA/Marián Peiger
5. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Figeľ podporil Hrušovského v kandidatúre na šéfa NKÚ

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR Pavol Hrušovský má podporu a dôveru predsedu KDH Jána Figeľa ako kandidát na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Ako povedal Figeľ v piatok novinárom, Hrušovský ukázal výraznú schopnosť viesť ústavnú inštitúciu číslo jedna, teda parlament.

„Považujem to za dôležitú skúsenosť a predpoklad pre inú ústavnú funkciu. Či to bude on, alebo niekto iný, je zatiaľ predbiehanie rokovaní,“ konštatoval. Podľa Figeľa môže Hrušovský kontrolnému úradu pomôcť autoritou, skúsenosťami, schopnosťou viesť ústavnú inštitúciu, ale aj vzdelaním.

Post by mala nominovať opozícia

„Je to dobrý kandidát,“ vyhlásil predseda KDH. V hnutí sa však hovorí ako o kandidátoch aj o Pavlovi Abrhanovi a Jánovi Hudackom. „Spôsobilých kandidátov, ktorí môžu dať NKÚ ako ústavnej inštitúcii väčšiu vážnosť a vplyv, je niekoľko. Je to otázka výberu a dobrej vôle, aby NKÚ nového predsedu získalo,“ povedal.

Post by mala podľa Figeľa nominovať opozícia. „Kandidátov môže byť viac, ale zodpovednosť za voľbu nesie parlament. Predpokladám preto, že predseda parlamentu vyhlási voľby a NR SR v septembri dospeje k zhode,“ konštatoval s tým, že dnešný stav na NKÚ je pretrvávaním situácie, ktorá tu dva roky nemala byť. S predsedom parlamentu Pavlom Paškom si už vymenili názory na voľbu predsedu NKÚ.

„Zo zákona je on kompetentný nielen vyhlásiť voľby, ale tým aj otvoriť procedúru, ktorá môže priniesť rozhodnutie,“ uviedol. Paška ho ubezpečil, že Smer-SD netrvá na podmienke, aby celá opozícia hlasovala za kandidáta na šéfa NKÚ, čo bola prvotná podmienka ľavičiarov.

Najvyšší kontrolný úrad
Foto: SITA/Diana Černáková

Kandidáta mala pôvodne navrhnúť SaS

„Je to zodpovednosť celého parlamentu. Slovensko potrebuje zlepšiť kontrolu verejných financií, pretože s tým máme problémy na pôde domácej i európskej,“ dodal.

Figeľ chce o kandidátovi na post predsedu NKÚ rokovať s ostatnými opozičnými stranami, aby navrhli osobu, alebo osoby, ktoré obstoja v takejto voľbe. Rokovania budú podľa neho počas septembrovej schôdze parlamentu.

Pôvodná povolebná dohoda bola, že kandidáta má navrhnúť SaS. „SaS sa rozpadla aj ako strana, aj ako poslanecký klub. Po štyroch neúspešných kolách volieb sa o návrh pokúsili KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS. KDH dnes disponuje najväčším opozičným poslaneckým klubom. Zároveň sa usiluje o spoluprácu tak, aby kontrola bola na Slovensku efektívnejšia. NKÚ je jedna z kľúčových inštitúcií. Smer-SD by mal pri NKÚ konať zodpovednejšie,“ vyhlásil Figeľ.

Premiér Robert Fico prisľúbil opozícii post predsedu NKÚ po parlamentných voľbách. Podľa povolebnej dohody kandidáta navrhovala SaS, ktorá neuspela s Kamilom Krnáčom ani s Vladimírom Klimešom. Smer-SD a Fico argumentovali, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo.

Premiér už skôr navrhol, aby každá z opozičných strán predstavila svojho kandidáta, z ktorých by si Smer-SD vybral. Ak sa opozícia dohodnúť nedokáže, Fico pripustil možnosť, že jej ponúkne kandidátov, ktorí vyšli z jej radov a v minulosti zastávali zodpovedné funkcie.

Ako príklad spomenul bývalého šéfa Štatistického úradu SR Petra Macha (KDH), bývalého predsedu Úradu pre verejné obstarávanie Bélu Angyala (blízky strane Most-Híd) či niekdajšieho riaditeľa SIS Karola Mitríka (blízky SDKÚ-DS). Ako tretiu možnosť premiér ponúkol výberové konanie organizované úradom vlády, teda podobný postup, ako zvolila Iveta Radičová pri hľadaní šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.

Odporúčané články

Figeľ: Cieľom novely ústavy je silnejšia spoločnosť Figeľ je vo Vatikáne, prijal ho štátny tajomník Mamberti

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...