Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Figel, jan
Podpredseda NR SR a predseda strany KDH Ján Figeľ. Foto: SITA/Diana Černáková
10. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Figeľ považuje falšovanie údajov k PPP za trestný čin

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Podpredseda NR SR a predseda KDH Ján Figeľ vyslovil počudovanie a prekvapenie nad výrokom Úradu špeciálnej prokuratúry, že v prípade falšovania údajov o PPP projekte na výstavbu diaľničných úsekov D1 nebol spáchaný trestný čin. Prvá vláda Roberta Fica schválila dodatok k PPP kontraktu v marci 2010, krátko pred parlamentnými voľbami.

„Rozhodnutie prokurátorky mi pripadá ako nekompetentné alebo stimulované iným záujmom, podobne ako bol samotný skutok falšovania vládnych dokumentov. Jej tvrdenie odkazuje občanom a štátnym úradníkom, že podvádzať nie je trestné, ak sa podvod nakoniec nepodarí zrealizovať…,“ uviedol v piatok Figeľ. O zastavení trestného stíhania v uvedenej veci informoval tento týždeň denník SME.

Trestné stíhanie proti Petrovi Havrilovi bolo zastavené

Predmetom sfalšovania analýzy boli podľa KDH údaje o rozdiele predraženia nákladov výstavby formou PPP zo sumy 546 milónov eur na 29 miliónov eur, v porovnaní s hodnotou nákladov pri konvenčnom verejnom obstarávaní. V tejto veci podalo trestné oznámenie ministerstvo dopravy v čase, keď bol na jeho čele Figeľ. Zo skutku bol obvinený bývalý riaditeľ sekcie PPP ministerstva dopravy Peter Havrila, trestné stíhanie proti nemu bolo zastavené.

Figeľ v žiadnom prípade nesúhlasí so záverom prokurátorky, že skutok nie je trestným činom. Konanie obvineného podľa neho nebolo samoúčelné a iste nešlo ani o jeho osobné rozhodnutie, nebolo na vlastnú päsť. KDH tvrdí, že toto konanie sledovalo jasný cieľ: na základe podvodnej minimalizácie predraženia nákladov výstavby formou PPP vylákať súhlasné stanovisko ministerstva financií a tým aj vlády SR dôležité pre dodatok ku koncesnej zmluve.

„Samotná skutočnosť, že Figeľ ako minister nechal zmluvu a dodatky márne uplynúť, nerealizovať predraženú PPP výstavbu a prejsť na súťaže a výstavbu cez eurofondy, nemôže byť dôvodom na vyslovenie záveru, že nedošlo ku trestnoprávnemu konaniu,“ uviedlo KDH.

Figeľ chce zakročiť

Konanie obvineného podľa Figeľa bezprostredne smerovalo k dokonaniu trestného činu podvodu, ale „prokurátorka sa ani len nezaoberala možnosťou nižšieho vývojového štádia trestného činu, ktorým je príprava na zločin, a je rovnako trestná“.

Ministerstvo dopravy nepodalo opravný prostriedok proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania. Podľa Jána Figeľa to od Jána Počiatka ľudia ani nemôžu očakávať. „Ako minister financií v prvej Ficovej vláde dopustil rozvrat verejných financií, odsúhlasil enormne predražené PPP kontrakty. Dostal však od premiéra aj žltú kartu za monacké konzultácie s finančníkmi o výmennom kurze koruny voči euru,“ dodal Figeľ.

Figeľ chce ako ústavný činiteľ urobiť ďalšie kroky v rámci platného právneho poriadku. „Ak budeme mlčať, ak nebudeme zodpovedne konať, ak polícia, prokuratúra a súdy nebudú dôsledne dbať na uplatňovanie práva a spravodlivosti, tak sa zlodejom, podvodníkom a ich ochrancom bude dariť viac ako slušným a poctivým ľuďom,“ uviedol Figeľ.

Odporúčané články

KDH má smelú ambíciu, na sneme si zvolilo nového podpredsedu Paška: Trojchlapové strany kujú pikle, Smer pomáha ľuďom

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...