Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock
8. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Figeľovci chcú poslancom obmedziť platy, demotivujú Slovákov

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – KDH chce obmedziť príjmy poslancov NR SR. Podľa kresťanských demokratov je situácia v odmeňovaní ústavných činiteľov neúnosná, pretože je veľa poslancov NR SR, ktorí popri poslaneckom mandáte vykonávajú iné funkcie v samosprávnych orgánoch miest a obcí alebo v zamestnaneckom pomere.

„Napriek tomu, že vykonávajú tieto iné činnosti, prakticky na skrátený úväzok, poberajú viacero príjmov z verejných zdrojov,“ argumentuje štvorica poslancov KDH Ján Figeľ, Július Brocka, Alojz Přidal a Marián Kvasnička, ktorí do parlamentu predložili návrh novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.

KDH to skúsi ešte raz

KDH tento návrh predkladá opätovne po pol roku. „Náš návrh sa týka zberateľov mandátov, ktorí nevykonávajú ani jeden mandát poriadne. Pred polrokom náš návrh neprešiel cez Smer-SD, teraz však premiér Robert Fico avizoval, že takýto princíp chce zaviesť,“ povedal Brocka v piatok pre agentúru s tým, že návrh opakovane podali, pretože Smer-SD si vlastne tento návrh osvojil.

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že Ústava SR v tejto oblasti dnes obmedzuje niektorých ústavných činiteľov, napríklad prezidenta SR, členov vlády, sudcov Ústavného súdu SR, sudcov všeobecných súdov i funkcionárov NKÚ. Plat verejného funkcionára v samospráve je tiež obmedzený podľa rozsahu vykonávanej funkcie.

„Nie je preto dôvod, aby to bolo inak v prípade, že verejný funkcionár územnej samosprávy je zároveň poslancom NR SR a za svoju funkciu v NR dostáva plat poslanca v plnej výške,“ argumentujú poslanci NR SR.

Ušetrili by sa milióny ročne

Podľa nich skutočnosť, že postavenie poslancov Národnej rady SR nie je obdobne upravené a umožňuje poberať poslancom NR viacero príjmov z verejných zdrojov, vnáša do praxe nielen chaos, ale je nespravodlivá, značne demotivujúca aj demoralizujúca pre mnohých občanov SR.

KDH chce návrhom novely upraviť platy, funkčné príplatky, paušálne náhrady a náhrady ďalších výdavkov poslancov Národnej rady SR a ostatných ústavných činiteľov tak, aby bola zvýraznená reálna deľba štátnej moci a rovnosť jej jednotlivých zložiek. KDH odhaduje, že ich návrhom by štátny rozpočet ušetril 2,5 milióna eur ročne.

Podľa návrhu KDH by poslancovi Národnej rady SR nepatril plat, ak by bol zároveň v pracovnom alebo obdobnom pracovnom vzťahu. Rovnako by mu nepatrila ani odmena, ak by bol zároveň členom orgánu územnej samosprávy, teda starostom, primátorom alebo predsedom VÚC.

Odporúčané články

KDH odložilo hlasovanie o nedeli, poslanci už majú prázdniny KDH chce opäť zakázať nedeľný predaj v obchodoch

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...