Filipíny vyhlásili vojnu obchodu s drogami, zomelo 1900 ľudí

Filipíny
Foto: ilustračné, SITA/AP

MANILA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Približne 1900 ľudí bolo zabitých na Filipínach počas zákroku proti obchodovaniu s drogami, ktorý sa začal pred siedmimi týždňami po nástupe nového prezidenta Rodriga Duterteho. Uviedol to v utorok šéf filipínskej polície Ronald dela Rosa s tým, že asi 40 z týchto prípadov s drogami nesúvisí.

Dela Rosa vo výpovedi pred Senátom ešte v pondelok hovoril o 1800 mŕtvych. Vyšší počet, ktorý spomenul, bližšie nevysvetlil, povedal však, že údaje sú aktualizované, informovala agentúra Reuters. Pripomenula, že pri uvedenej bilancii bolo od nástupu Duterteho zabitých v priemere 35 ľudí za deň. Policajný veliteľ uviedol, že pri policajných operáciách proti drogovým dílerom zabili približne 750 ľudí. Zvyšné úmrtia podľa neho stále vyšetrujú, v prípade 40 z nich sa však potvrdilo, že nesúvisia s drogami, ale sú dôsledkom nenávistných činov alebo lúpeží.

Dela Rosa dodal, že takmer 700.000 užívateľov drog a dílerov sa prihlásilo úradom, aby sa vyhlo policajnému zákroku. Podľa jeho slov došlo k celkovému poklesu kriminality, aj keď počet vrážd sa zvýšil. Duterte zvolili aj po prísľuboch, že odstráni drogovú kriminalitu. Nový prezident varoval drogových priekupníkov, že im hrozí smrť, ak so svojou činnosťou neprestanú.

Protidrogové operácie sú momentálne predmetom vyšetrovania v Senáte, ktorú vedie Duterteho ostrá kritička, senátorka Leila de Limová. Tá si predvolala popredných policajných a protidrogových predstaviteľov, aby vysvetlili „bezprecedentný“ nárast počtu zabitých. Duterte v reakcii varoval zákonodarcov, aby nezasahovali do jeho úsilia. Vyhlásil dokonca, že by mohli byť zabití, ak budú blokovať snahy o zlepšenie krajiny.

Spojené štáty, blízky spojenec Filipín, vyjadrili „hlboké znepokojenie“ nad správami o veľkom počte zabitých. Americké ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Duterteho vládu, aby dodržiavala normy v oblasti ľudských práv. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) uviedla, že USA a členské krajiny EÚ „by mali Dutertemu objasniť, že podnecovanie takéhoto násilia je neprijateľné a bude mať potenciálne vážne diplomatické a ekonomické následky“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rodrigo Duterte