Film Môj pes Killer bude súťažiť na MFF Rotterdam

Fornay
Režisérka Mira Fornay. Foto: Peter Procházka

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Nový film režisérky Miry Fornay Môj pes Killer (2012) sa dostal do hlavnej súťaže 42. ročníka MFF v holandskom Rotterdame, ktorý sa bude konať od 23. januára do 3. februára. Stane sa tak prvým filmom slovenského tvorcu, ktorý bude na tomto prestížnom festivale súťažiť o Hivos Tiger Award.

Dráma Môj pes Killer je druhým celovečerným filmom režisérky a scenáristky Miry Fornay. Vo filme účinkujú výlučne neherci a nakrúcal sa na jar minulého roku na slovensko-moravskom pohraničí, najmä v mestách Skalica a Hodonín.

Ide o jednodňový príbeh Mareka (Adam Mihál), ktorý žije iba so svojím otcom (Marián Kuruc), najlepším priateľom psom a skupinou miestnych skínov, ktorí sú mu viac ako rodinou. Jeho život sa otrasie v základoch, keď objaví tajomstvo svojej matky (Irena Bendová), ktorá ho ako malého chlapca opustila.

Marek je síce antihrdina, ale mojím cieľom nie je vytvoriť iba čierno-biely charakter agresívneho nedozretého chlapca. Je to príbeh o hanbe a hrdosti, ktorá v prípade Mareka vedie k tragédii až antického rozmeru. Je to príbeh o našej viere, prečo v niečo veríme a ako táto viera spätne ovplyvňuje naše životy,“ povedala o filme Fornay.

Mira Fornay je absolventkou réžie na pražskej FAMU a londýnskej National Film and TV School. Debutovala psychologickou drámou Líštičky (2009), ktorá súťažila v rámci Týždňa kritikov na MFF v Benátkach a uviedli ju na mnohých prestížnych medzinárodných festivaloch.

Scenár k filmu Môj pes Killer, ktorý v roku 2009 získal Cenu Tibora Vichtu za najlepší scenár, bol oficiálnym projektom Berlinale Co-Production Market v roku 2010. Film predstavili v rámci prezentácie pripravovaných projektov na filmovom trhu Agora na 53. ročníku MFF v Solúne, kde získal čestné uznanie poroty.

Agentúru SITA informoval Juraj Buzalka zo spoločnosti Mirafox.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mira Fornay