Film rozzúril moslimov, krajinami otriasajú násilnosti

Egypt
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 13. septembra (WEBNOVINY) – Islamskí demonštranti aj vo štvrtok útočili na americké veľvyslanectvá v Jemene a Egypte. Nepokoje, ktoré rozpútal kontroverzný film Nevinnosť moslimov, tak naďalej pokračujú.

V jemenskom hlavnom meste Saná sa stovkám protestujúcich podarilo preraziť silno opevnenú hlavnú bránu veľvyslanectva USA, podpáliť niekoľko áut, porozbíjať okná na kanceláriách a spáliť americké vlajky.

„V areáli veľvyslanectva horia autá a bezpečnostné sily zaháňajú rozvášnený dav streľbou do vzduchu,“ povedal pre agentúru Reuters očitý svedok nepokojov.

V Káhire zase demonštranti hádzali kamene na policajtov, ktorí chránili americkú ambasádu. Podľa tamojších médií bolo pri násilnostiach zranených 13 osôb.

Pomstou za protimoslimský film pohrozili vo štvrtok aj iracké milície Asáib Ahl al-Hak (Liga spravodlivých), ktoré už majú na svedomí viacero vážnych útokov proti cudzincom v krajine. Hrozba sa týka “všetkých amerických záujmov v Iraku”.

Video: Egypťania útočia na americkú ambasádu

https://youtube.com/watch?v=ze2BTxK6i4s

Jemen
Foto: SITA/AP

Pri utorkovom útoku rozvášneného davu na konzulát v Bengází zahynul americký veľvyslanec v Líbyi Chris Stevens a traja zamestnanci diplomatického zastupiteľstva.

Pôvodne sa myslelo, že čin boli dôsledkom pobúrenia z nezávislého filmu, americkí predstavitelia však neskôr uviedli, že v prípade udalostí v Bengází mohlo ísť o plánovaný útok.

Šéf Bieleho domu Barack Obama prisľúbil, že vinníci budú postavení pred súd. Medzitým mieri k brehom Líbye americká bojová loď so špeciálnym protiteroristickým tímom.

Útok vyvolal pochybnosti o budúcnosti diplomatickej misie v Líbyi a vzťahmi medzi Washingtonom a Tripolisom.

Obama tiež uviedol, že bola zvýšená bezpečnosť na všetkých veľvyslanectvách Spojených štátov. Proti filmu a politike USA sa protestovalo aj v Bangladéši a Teheráne.

Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí adresoval znepriateleným Spojeným štátom požiadavku, aby potrestali osoby stojace za protiislamským filmom, ktorý v uplynulých dňoch vyvolal v moslimskom svete vlnu násilných protestov. Podľa vyhlásenia zverejneného na jeho oficiálnej internetovej stránke sú hlavnými aktérmi „tohto zločinu sionizmus a americká vláda“.

Obrazom: Protesty pred americkou ambasádou v Káhire pokračujú

„Ak sú americkí politici úprimní v tom, že nehrali žiadnu rolu, potom musia potrestať páchateľov tohto odporného zločinu a ich finančných podporovateľov,“ vyhlásil Chameneí. Proti filmu vo štvrtok v Teheráne protestovalo niekoľko stoviek Iráncov, ktorí skandovali slogan Smrť Amerike a spálili vlajku USA. Demonštrácia pri švajčiarskom veľvyslanectvom, ktoré zastupuje americké záujmy, sa skončila pokojne a bezpečnostné sily davu nedovolili zaútočiť na budovy.

Video: V Jemene rozvášnený dav zaútočil na veľvyslanectvo

https://youtube.com/watch?v=QPuJyWeiVKQ

Hasici
Foto: SITA/AP

V Berlíne zasahovali hasiči po tom, čo zamestnanec americkej ambasády sa dostal do kontaktu s neznámym práškom v obálke.

Začiatkom týždňa prebehli protiamerické protesty v Maroku, Tunisku a Sudáne.

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová vo štvrtok ostro skritizovala protiislamský film. Členka administratívy prezidenta Baracka Obamu však zároveň odsúdila vlnu násilia, ktorú amatérska snímka spôsobila.

„Pre mňa osobne je toto video nechutné a hanebné,“ vyhlásila Clintonová. Všetko podľa nej nasvedčuje tomu, že cieľom filmu je „pošpiniť jedno veľké náboženstvo a vyprovokovať hnev“. „Vláda Spojených štátov nemá s týmto videom absolútne nič spoločné. Absolútne odmietame jeho obsah aj odkaz,“ zdôraznila šéfka americkej diplomacie. Ako však dodala, násilie vyvolané jeho zverejnením je „absolútne neospravedlniteľné“. 

Video: Útok na Američanov v Líbyi

Barack obama
Foto: SITA/AP

Film môže zasiahnuť aj do prezidentských volieb v Spojených štátoch.

Republikánsky kandidát ostro kritizoval slová Baracka Obamu, ktorý sa ospravedlnil za snímku.

Podľa neho je hanebné ospravedlňovať sa za tradičné americké hodnoty, ako je sloboda prejavu.

Americké média uviedli, že rozpočet filmu bol päť miliónov amerických dolárov a financovalo ho 100 židovských sponzorov. Podľa autorov mala snímka hlavne poukázať na problémy koptských kresťanov v Egypte.

Nezávislá snímka údajného amerického tvorcu Sama Bacila Nevinnosť moslimov označuje islam za „rakovinu“ a zobrazuje proroka Mohameda pri sexuálnom styku. Islam zakazuje zobrazovanie proroka Mohameda a karikatúru považujú za veľkú urážku.

Snímka ukazuje moslimov ako nemorálnych a bezdôvodne agresívnych. Pri zosmiešňovaní proroka Mohameda sa dotýka tém ako pedofília a homosexualita. Mohamed v ňom strieda v posteli ženy, hovorí o zabíjaní detí a považuje osla za „prvé moslimské zviera“.

Video: Kontroverzný film Nevinnosť moslimov (v angličtine)

https://youtube.com/watch?v=2pZqE9JB4fY

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alí ChameneíBarack ObamaHillary Clintonová