Filmom roka je Birdman, Oscara získala Moore aj Poliaci

Oscara za najlepšiu herčku získala Julianne Moore za rolu vo filme Still Alice. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Noc v Los Angeles patrila tomu najlepšiemu z filmu. Na 87. ročníku cien Americkej filmovej akadémie sa rozdali sošky Oscarov. Najlepším hercom a herečkou sa stali Eddie Redmayne a Julianne Moore. Oscara tento rok získalo aj Poľsko, dostal ho poľský režisér Pawel Pawlikovski za cudzojazyčný film Ida.

Oscary ovládla čierna komédia

Oscary ovládla čierna komédia Birdman, ktorú vyhlásili za najlepší film a triumfovala aj v ďalších troch kategóriách. Trofej za réžiu si vyslúžil Alejandro González Iňárritu, ktorý spolu s trojicou Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. a Armando Bo bodoval aj v kategórii pôvodných scenárov. Štvrtú cenu pre snímku o zabudnutom hercovi, ktorý dúfa v opätovné nadobudnutie svojej stratenej slávy, získal kameraman Emmanuel Lubezki.

Obrazom: Oscary na fotografiách

Rovnako štyri ceny si vyslúžil Grandhotel Budapešť, ktorý triumfoval v kategóriách Najlepšia pôvodná filmová hudba (Alexandre Desplat), Kostýmy (Milena Canonero), Masky (Frances Hannon a Mark Coulier) a Výprava (Adam Stockhausen, Anna Pinnock).

Hercami roka sa stali Julianne Moore a Eddie Redmayn

Oscara pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe si prevzala Julianne Moore (Still Alice), za najlepšieho herca vyhlásili Eddieho Redmayna (Teória všetkého). Trofeje za vedľajšie roly dostali Patricia Arquette (Chlapčenstvo) a J.K. Simmons (Whiplash).

Adaptovaný scenár vyniesol ocenenie Grahamovi Moorovi za životopisnú drámu Kód Enigmy.

Foto: SITA/AP

Oscara získalo aj Poľsko

Cenu Akadémie za najlepší cudzojazyčný film získal poľský filmár Paweł Pawlikowski za drámu Ida, najlepším dokumentárnym filmom sa stal CitizenFour a za najlepší animovaný film vyhlásili Veľkú šestku.

Tradičnú spomienku na osobnosti filmového priemyslu, ktoré navždy odišli v uplynulom roku, uviedla Meryl Streep. Na galavečere pripomenuli aj novembrové Governors Awards, počas ktorých udelili špeciálne Oscary Jean-Claudovi Carrierovi, Hayaovi Miyazakimu, Maureen O’Hara a Harry Belafonte si prevzal Jean Hersholt Humanitarian Award.

Priestor dostali aj nedávne ceny za vedecký a technický prínos, ktoré dostalo celkovo 58 odborníkov. Moderátorom galavečera bol Neil Patrick Harris.

Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julianne MooreMeryl Streep