Filmový inštitút predstavil to najlepšie z filmu a televízie

Unbroken
Snímku Nezlomný, ktorú režíruje Angelina Jolie, zaradil Filmový inštitút medzi najlepšie filmy uplynulého roka. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Americký filmový inštitút (AFI) zverejnil svoje tradičné zoznamy najlepších amerických filmov a televíznych seriálov roka. I keď oba zvykne tvoriť desať titulov, ten filmový tento rok rozšírili na 11.

Medzi najlepšie filmy uplynulého roka sa tak dostali Americký ostreľovač, Birdman, Chlapčenstvo, Foxcatcher, The Imitation Game, Interstellar, Into the Woods, Nightcrawler, Selma, Nezlomný a Whiplash. V televíznej kategórii sa už po siedmy raz do top desiatky zaradil dramatický seriál Mad Men (2007), štvrtý raz Hra o tróny (2011), druhý raz V službách KGB (2013) a Orange is the New Black (2013). Ďalšie miesta obsadili tohtoročné novinky Fargo, How to Get Away with Murder, Jane the Virgin, Knick: Doktori bez hraníc, Silicon Valley a Transparent.

„Tieto filmy a televízne programy neoslavujeme len ako míľniky vo výnimočnom roku. Sú súčasťou nášho amerického kultúrneho dedičstva a novou kapitolou príbehu umeleckej formy a nášho národa,“ vyjadril sa prezident a výkonný riaditeľ inštitútu Bob Gazzale. Tvorivé tímy všetkých uvedených diel ocenia 9. januára na ceremoniáli v Los Angeles.

Najlepšie filmy roka 2014 podľa AFI:

Americký ostreľovač

Najlepšie seriály roka 2014 podľa AFI:

V službách KGB (2013)

Fargo (2014)

Hra o tróny (2011)

How to Get Away with Murder (2014)

Jane the Virgin (2014)

Knick: Doktori bez hraníc (2014)

Mad Men (2007)

Orange Is the New Black (2013)

Silicon Valley (2014)

Transparent (2014)

Informácie zverejnila webová stránka www.afi.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom