Finále NHL (5. zápas): Tampa Bay nevyužila prvý mečbal, Dallas sa gólom z 90. minúty udržal v hre o Stanleyho pohár (video+foto)

Finále NHL - 2. zápas (Tampa Bay Lightning – Dallas Stars), Anton Chudobin, Pat Maroon
Zákrok brankára Antona Chudobina (Dallas Stars) po zakončení Pata Maroona (Tampa Bay Lightning) počas druhého finálového zápasu NHL, v ktorom "blesky" zvíťazili 3:2. Edmonton (Rogers Place), 21. september 2020. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 27. septembra 8:52

Slovenský obranca Erik Černák ani nikto z jeho spoluhráčov zatiaľ nezdvihli nad hlavu Stanleyho pohár. Finále play-off NHL o najslávnejšiu hokejovú trofej bude mať aj svoje šieste pokračovanie, keďže v piatom zápase Dallas Stars zdolal Tampu Bay Lightning 3:2 po dvojnásobnom predĺžení a znížil stav série na 2:3. Druhý pokus o úspešné zavŕšenie špecifickej sezóny v Edmontone budú mať „blesky“ v pondelok 28. septembra.

Víťazný gól strelil Perry

Rozhodnutie v sobotu padlo z hokejky Coreyho Perryho v 90. min. „Rozprávali sme sa o tom celý deň, že sa musíme udržať v hre. Mám pocit, že začíname budovať čosi výnimočné,“ vyjadril sa Perry.

Už 35-ročný útočník bol v sezóne 2010/2011 s 50 gólmi najlepší strelec NHL, ale v posledných sezónach jeho strelecká efektivita výrazne poklesla. V aktuálnom play-off má na konte 5 gólov v 26 zápasoch, ale až tri v ostatných dvoch súbojoch.

Černák odohral v tíme Tampy Bay 28:17 min s bilanciou 1 strela na bránku, 2 trestné minúty, 2 „hity“, 1 zablokovaná strela a 2 trestné minúty.

Bowness pochválil Sekeru

Jeho krajan Andrej Sekera bol vo víťaznom tíme Dallasu oveľa menej vyťažený (13:39 min), ale malo to svoj dôvod.

Finálová séria NHL o Stanleyho pohár

• hrá sa na štyri víťazstvá

1. zápas: Tampa Bay Lightning – DALLAS STARS 1:4 (1:1, 0:2, 0:1) / fotografie
2. zápas: TAMPA BAY LIGHTNING – Dallas Stars 3:2 (3:0, 0:1, 0:1) / fotografie
3. zápas: Dallas Stars – TAMPA BAY LIGHTNING 2:5 (1:2, 0:3, 0:1) / fotografie
4. zápas: Dallas Stars – TAMPA BAY LIGHTNING 4:5 po predĺžení (2:1, 1:2, 1:1 – 0:1) / fotografie
5. zápas: Tampa Bay Lightning – DALLAS STARS 2:3 po predĺžení (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)
6. zápas: Dallas Stars – Tampa Bay Lightning (29. september, 2:00)
príp. 7. zápas: Tampa Bay Lightning – Dallas Stars (31. september, 2:00)

V polovici prvej tretiny sa zranil po blokovaní strely súperovho hráča a na ľade potom chýbal až do začiatku tretej tretiny. Neskôr sa vrátil a aj v predĺžení bol nasadzovaný. Predtým hrali Stars na päť obrancov a podľa AP odvážny výkon Sekeru „zachránil tím, ktorý vyzeral tak, že funguje už len na výpary.“

Skúsený 34-ročný bek si pripísal aj tri bodyčeky a dve zablokované strely. „To ukazuje jeho súťaživosť. Patrí mu veľký obdiv za to, že sa vrátil na ľad. Bolo to pre neho ťažké,“ pochválil Sekeru tréner Dallasu Rick Bowness.

Špecifický zápas číslo 5

Zápas číslo 5 bol špecifický tým, že aktéri pred ním nemali deň voľna. Dva zápasy v rozpätí dvoch dní odohrali v play-off NHL naposledy predtým v roku 2009. Dallas sa otriasol z predchádzajúcej prehry v predĺžení a od 18. min viedol gólom Perryho, ktorý sa po práci Tylera Seguina ocitol sám pred Andrejom Vasilevským a zavesil pod hornú žŕdku.

V 25. min bolo vyrovnané. Ondřej Palát sa natlačil z pravej strany pred Antona Chudobina a svoj pokus zakončil úspešným forhendovým blafákom – 1:1. Bol to už jedenásty gól 29-ročného českého útočníka v aktuálnom play-off.

V tretej tretine sa Tampa Bay ocitla už veľmi blízko zisku Stanley Cupu. V 44. min ruský obranca Michail Sergačov strelou bez prípravy prepálil všetko, čo mu stálo v ceste a Lightning viedli 2:1.

To platilo až do 54. min, keď prišla veľká chvíľa ďalšieho skúseného tridsiatnika v drese Dallasu Joea Pavelského. Pred bránkou ho neustrážil Ryan McDonagh a 36-ročný útočník trinástym gólom v play-off vyrovnal na 2:2. Celkovo strelil už svoj 61. gól vo vyraďovacej časti NHL, čím sa dostal na čelo historického rebríčku v USA narodených hráčov. Prekonal Joea Mullena so 60 gólmi, tretí je Mike Modano s 58 zásahmi.

„Je to zábava byť v spoločnosti takých mien, ale teraz to nie je dôležité. Pozriem sa na to inokedy, veď chceme získať trofej. Prežili sme toho spolu veľa, ale chceme ešte viac. Držíme sa plánu a teraz sme dosiahli veľké víťazstvo,“ skonštatoval Pavelski na webe NHL.

Stal sa len štvrtým hráčom v histórii, ktorý strelil minimálne 10 gólov vo vyraďovacej časti vo veku 36 a viac rokov. Pred ním sa to podarilo len neskorším legendám Mauriceovi Richardovi (11 gólov s Montrealom Canadiens v roku 1958) Wayneovi Gretzkému (10 gólov / New York Rangers / 1997) a Brettovi Hullovi (10 gólov / Detroit Red Wings / 2002).

Chudobin si pripísal 39 zákrokov

Tampa Bay mala v predĺžení niekoľko šanci na ukončenie sezóny, najväčšiu azda vtedy, keď Brayden Point tečoval strelu Victora Hedmana, ale Chudobin zasiahol betónom. Celkovo si ruská „mašina“ v bránke Stars pripísala 39 zákrokov.

Rozhodnutie o pokračovaní série prišlo v desiatej minúte druhého predĺženia, keď po strele švédskeho obrancu Johna Klingberga využil Perry svoje skúsenosti a pred Vasilevským na dva razy dostal puk za jeho chrbát. „Veríme a ideme ďalej. Na ľade si to užívame, lebo sme nonstop v pozícii outsidera. Tie zápasy sú veľmi dobré a my sa z toho naozaj tešíme,“ zhodnotil útočník Dallasu Tyler Seguin, autor troch asistencií v zápase číslo 5.

Na druhej strane sa švédsky líder obrany „bleskov“ Hedman vyjadril, že sklamanie treba hodiť za hlavu a tešiť sa na ďalší zápas. „Sme sklamaní, že sme nevyhrali tento duel. Sme však dostatočne odolní na to, aby sme uspeli v tom ďalšom. Nie sme v tejto situácii prvýkrát, vieme odpovedať, keď sa niečo nepodarí,“ uviedol.

Finále NHL – 5. zápas

• Edmonton (Rogers Place)

Tampa Bay Lightning – Dallas Stars 2:3 po predĺžení (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

• stav série 3:2

17:52 – 0:1 C. Perry (T. Seguin, J. Oleksiak)
24:37 – 1:1 O. Palát (N. Kučerov, B. Point)
43:38 – 2:1 M. Sergačov (B. Point)
53:15 – 2:2 J. Pavelski (M. Heiskanen, T. Seguin)
89:23 – 2:3 C. Perry (J. Klingberg, T. Seguin)

strely na bránu: 41:33, vylúčenia: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0

Tampa Bay: Vasilevskij – Rutta, Hedman, Shattenkirk, McDonagh, Černák, Sergačov – Kučerov, B. Point, Palát – T. Johnson, Cirelli, Killorn – Coleman, Gourde, Goodrow – Verhaeghe, Paquette, Maroon
Dallas: Chudobin – J. Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Hanley, Sekera – Radulov, Pavelski, Ja. Benn – Perry, Seguin, Kiviranta – Gurianov, Dickinson, Janmark – Caamano, Dowling, Coglian