St. Louis Blues, finále NHL, Stanleyho pohár
Hráči St. Louis Blues so Stanleyho pohárom po siedmom finále NHL, v ktorom na ľade Bostonu Bruins zvíťazili 4:1. Boston, 12. jún 2019. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 13. júna 6:46

BOSTON 13. júna (WebNoviny.sk) – Hokejisti St. Louis Blues sa stali víťazom Stanleyho pohára v sezóne 2018/2019. V rozhodujúcom siedmom zápase finálovej série s Bostonom Bruins zvíťazili 4:1 a oslavujú prvý titul v najprestížnejšej hokejovej súťaži. Partia okolo slovenského obrancu Zdena Cháru tak nenadviazala na úspech spred ôsmich rokov, keď v zápase číslo 7 zdolala hráčov Vancouveru 4:0.

Boston prehral druhé finále po sebe

Pred záverečným duelom sezóny boli historické štatistiky na strane Bruins. V predošlých šestnástich dueloch číslo 7 finálových sérii NHL sa len štyrikrát tešil z víťazstva hosťujúci tím. Zverenci Craiga Beruba dokázali túto štatistiku vylepšiť a prvýkrát v 52-ročnej klubovej histórii získali Stanleyho pohár.

Finálová séria NHL o Stanleyho pohár

1. zápas: BOSTON BRUINS – St. Louis Blues 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
2. zápas: Boston Bruins – ST. LOUIS BLUES 2:3 po predĺž. (2:2, 0:0, 0:0 – 0:1)
3. zápas: St. Lous Blues – BOSTON BRUINS 2:7 (0:3, 1:2, 1:2)
4. zápas: ST. LOUIS BLUES – Boston Bruins 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
5. zápas: Boston Bruins – ST. LOUIS BLUES 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
6. zápas: St. Louis Blues – BOSTON BRUINS 1:5 (0:1, 0:0, 1:4)
7. zápas: Boston Bruins – ST. LOUIS BLUES 1:4 (0:2, 0:0, 1:2)

„Bluesmani“ boli doposiaľ vo finále trikrát, ale v rokoch 1968-1970 neuspeli ani v jednom z dvanástich zápasov. Hráči Bostonu, na čele s kapitánom Zdenom Chárom, zase prehrali druhé finále po sebe, keďže v roku 2013 podľahli Chicagu 2:4 na zápasy.

„Je to neuveriteľný rok, ani neviem čo mám povedať. Kde sme boli predtým a kde sme teraz… Nikdy som nebol viac hrdý na to, že nosím tento dres s touto partiou chalanov. Je to neuveriteľné,“ povedal kapitán víťazného tímu a najproduktívnejší obranca play-off Alex Pietrangelo. Napokon sa práve jeho presný zásah ukázal byť rozdielovým v rozhodujúcom zápase sezóny.

O’Reilly má Conn Smythe Trophy

Držiteľom Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off sa stal kanadský útočník Ryan O’Reilly, ktorý vyraďovacie súboje ukončil s bilanciou osem gólov a pätnásť asistencii.

„Je toľko ľudí, ktorým by som sa chcel poďakovať. Niektorí nevedia, akí dôležití boli pre moju kariéru a verím, že teraz oslavujú spolu so mnou. Nemôžem sa dočkať toho, ako donesieme Stanleyho pohár späť,“ cituje oficiálny web NHL slová O’Reillyho. Pred ním túto trofej vo farbách St. Louis Blues získal len v roku 1968 brankár Glenn Hall.

Prehľad slovenských víťazov Stanleyho pohára

2015 – Marián Hossa (Chicago Blackhawks)
2014 – Marián Gáborík (Los Angeles Kings)
2013 – Marián Hossa, Michal Handzuš (obaja Chicago Blackhawks)
2011 – Zdeno Chára (Boston Bruins)
2010 – Marián Hossa, Tomáš Kopecký (obaja Chicago Blackhawks)
2009 – Miroslav Šatan (Pittsburgh Penguins)
2008 – Tomáš Kopecký (Detroit Red Wings)
2004 – Martin Cibák (Tampa Bay Lightning)
2003 – Jiří Bicek (New Jersey Devils)
1961 – Stan Mikita (Chicago Blackhawks)

„Ak mám byť úprimný, neviem či môžem mať v hokeji lepší pocit. Som veľmi hrdý na svojich hráčov, šťastný za mesto St. Louis a všetkých našich fanúšikov. Verím, že nepriazeň osudu, cez ktorú sme museli prejsť v základnej časti, nás správne nastavila do play-off,“ skonštatoval tréner St. Louis Craig Berube, ktorý 19. novembra 2018 nahradil v tejto funkcii Mika Yeoa.

Finále play-off NHL – siedmy zápas

• streda

Boston – St. Louis 1:4 (0:2, 0:0, 1:2)

• konečný výsledok série 3:4

Góly: 58. Grzelcyk (Krejčí) – 17. R. O’Reilly (Bouwmeester, Pietrangelo), 20. Pietrangelo (Schwartz), 52. B. Schenn (Tarasenko, Schwartz), 56.Sanford (Perron, R. O’Reilly)
Zdeno Chára (Boston) odohral 16:11 min, 2 „hity“, 1 mínuska, 1 zblokovaná strela

Hokejisti Bostonu mali v prvej tretine hernú i streleckú prevahu, no mužom úvodného dejstva bol hosťujúci brankár Jordan Binnington.

Ten sa v rozpätí troch minút zaskvel pri veľkých šanciach Brada Marchanda, Davida Krejčího či Marcusa Johanssona. Kým „medvede“ neskórovali z dvanástich pokusov ani raz, hráči St. Louis boli nesmierne efektívni a zo štyroch pokusov pretavili v gól polovicu.

V 17. min tečoval strelu Jaya Bouwmeestera kanadský útočník Ryan O’Reilly, zaznamenal 22. bod v play-off, čo sa žiadnemu hráčovi St. Louis nikdy nepodarilo – 0:1. Dôležitý moment nastal osem sekúnd pred koncom prvej časti, keď obranca Alex Pietrangelo po samostatnej akcii bekhendom zvýšil náskok hostí – 0:2.

V prostrednej časti sa hra o niečo vyrovnala a tlak domácich hokejistov už nebol taký výrazný. Naopak, šance si vytvárali aj hostia a neboli ďaleko od strelenia tretieho gólu.

V 31. min mohol brankár Tuukka Rask poďakovať svojej hornej žŕdke a o niekoľko minút neskôr aj Zdenovi Chárovi, ktorý po akcií Braydena Schenna zastavil puk tesne pred bránkovou čiarou.

Slovenský obranca napokon v zápase odohral viac než 16 minút a rozdal dva „hity“. V druhej tretine diváci v TD Garden gól nevideli, a tak domáci hráči naďalej prehrávali dvojgólovým rozdielom.

Tretia tretina sa hrala vo vysokom tempe, ale domácim sa nedarilo streliť vytúžený kontaktný gól. Obrovskú šancu mal v 49. min Joakim Nordström, ale jeho zakončenie z tesnej blízkosti dokázal pravým betónom zastaviť brankár Binnington.

Jeho spoluhráči spravili ďalší dôležitý krok k víťazstvu v 52. min, keď prihrávku Vladimira Tarasenka od ľavého mantinelu zužitkoval Brayden Schenn – 0:3.

Bruins sa nedostali do záverečného tlaku, pretože v 56. min zahlobil definitívny klinec do ich rakvy Zach Sanford. Ten si premiérový gól v tohtoročnom play-off nechal na posledný duel sezóny – 0:4. V samotnom závere už len upravil skóre Matt Grzelcyk – 1:4.