Finále šprintu mužov v Soči bolo poznačené pádmi a kolíziami

Ola Vigen Hattestad
Nórsky bežec na lyžiach Ola Vigen Hattestad sa raduje zo zisku zlatej medaily po utorňajšom šprinte mužov. Foto: SITA/AP

SOČI 11. februára (WEBNOVINY) – Nórsky bežec na lyžiach Ola Vigen Hattestad získal v utorok zlatú medailu v šprinte voľnou technikou na zimných olympijských hrách v Soči. Vo finále poznačenom kolíziami a pádmi sa na trati dlhej 1,8 km presadil v čase 3:38,39 min. Druhý s odstupom 1,22 s skončil Švéd Teodor Petterson a tretí bol jeho krajan Emil Jönsson (+19,74).

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Tridsaťjedenročný rodák z Askimu Hattestad v cieľovej rovinke v komplexe Laura v Červenej Poľane presvedčivo odrazil nápor Pettersona, v záverečnej fáze svojho jediného prenasledovateľa. Pred ôsmimi rokmi bol na ZOH v Turíne v rovnakej disciplíne deviaty, vo Vancouveri 2010 – vtedy sa išlo klasickou technikou – sa musel zmieriť so štvrtou priečkou.

Nór je majstrom sveta v individuálnom šprinte voľne z Liberca 2009, kde sa radoval z prvenstva aj v tímšprinte klasicky. V šprinte bol víťazom Svetového pohára 2007/2008 a 2008/2009. Jeho životnou partnerkou je slovinská bežkyňa na lyžiach Katja Višnarová, v utorok semifinalistka šprintu žien voľne – pripomenul informačný servis podujatia.

Obrazom: Slovák Peter Mlynár nepostúpil z kvalifikácie

Nemôžem uveriť tomu, čo som zvládol. Pokúšal som sa ísť na to rovnako ako v semifinále. Nevšimol som si ten pád. Keď som sa teda na vrchole kopca obzrel a videl som v kontakte len Teodora Pettersona, bol to zvláštny pocit. Zároveň som registroval krik švédskeho kouča, že dvaja máme náskok. Vedel som teda, že medailu mám istú. Mojou taktikou na celú súťaž bolo pohybovať sa vpredu, a to najmä pred záverečným stúpaním, aby som mal kontrolu nad vývojom,“ povedal Hattestad.

Víťaz nedeľňajšieho skiatlonu na 15 + 15 km Dario Cologna zo Švajčiarska vo štvrťfinále dva razy spadol. Jeden zo spolufavoritov, Švéd Petter Northug, neprešiel semifinálovým sitom. Zlatý spred štyroch rokov Nikita Kriukov z Ruska skončil na 13. mieste.

Obrazom: Utorok na olympiáde v Soči

Slovák Peter Mlynár časom 3:51,76 min obsadil v kvalifikácii 66. priečku, nepostúpil do 30-členného štvrťfinále. Dvadsaťpäťročný popradský rodák zaostal za najrýchlejším v kvalifikácii Hattestadom o 23,41 sekundy.

Zverenec Stanislava Holenčíka štartuje na druhých ZOH v kariére, pred štyrmi rokmi vo Vancouveri obsadil v šprinte 57. miesto. „Dnes to bolo z mojej strany slabšie. Podmienky boli iné ako na iných tréningoch. Bolo to mäkké. Usporiadatelia to chceli upraviť o druhej v noci, čo sa nestalo. Prišli až ráno a trať nestihla stvrdnúť. Pre typ pretekára, ako som ja, to však nesedí. Dal som do toho všetko, ale nestačilo to. Dnes som sa dosť vytrápil, ale nie som spokojný s výsledkom,“ povedal Peter Mlynár.

Výsledky finále utorňajšieho šprintu voľnou technikou bežcov na lyžiach na ZOH v Soči:

1. Ola Vigen Hattestad (Nór.) 3:38,39 min, 2. Teodor Petterson (Švéd.) +1,22 s, 3. Emil Jönsson (Švéd.) +19,74, 4. Anders Glöersen (Nór.) +23,66, 5. Sergej Usťugov (Rus.) +54,09, 6. Marcus Hellner (Švéd.) +1:45,92 min, nepostúpili do finále: 7. Bernhard Tritscher (Rak.), 8. Alexej Petuchov (Rus.), v kvalifikácii: 66. Peter Mlynár (SR) – nepostúpil do štvrťfinále