Finančná správa vybrala viac daní, ako pôvodne očakávala. Matovič pochválil Žežulku za dobre vykonanú prácu

dane, financie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 1. decembra, 16:59

Za desať mesiacov tohto roka vybrala finančná správa o 13,4 percenta viac daní, ako sa pôvodne plánovalo. Na tlačovej besede venovanej vyhodnoteniu ročného pôsobenia vo funkcii to uviedol prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Ako ďalej uviedol, ide o sumu 1,28 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2019 sa podľa neho zvýšila suma vymožených pohľadávok o 12,2 percenta, čo predstavuje takmer 26 miliónov eur. Upriamil pozornosť aj na inkaso daní po daňovej kontrole. Pred jeho nástupom do funkcie bolo podľa neho inkaso dane po daňovej kontrole na úrovni štyroch percent, v súčasnosti ide o 12,4 percenta.

Finančnej správe sa podľa jej prezidenta tiež darí lepšie bojovať s daňovými únikmi. Upozornil na lepšie využívanie predbežných opatrení.

Viac využívajú dané oprávnenia

„Nepriniesli sme žiadnu novú legislatívu, len sme začali využívať oprávnenia, ktoré zo zákona máme. V roku 2019 vydala finančná správa 105 predbežných opatrení na sumu 9,6 milióna eur, kým za 10 mesiacov tohto roka vydala finančná správa 358 opatrení na celkovú čiastku 15,9 milióna eur,“ povedal.

Zvýšila sa tiež vymožiteľnosť predbežných opatrení. Tento krok finančná správa využíva vtedy, keď má podozrenie z daňového úniku, najmä pri dani z pridanej hodnoty alebo karuselových podvodoch.

Finančná správa tiež pripravila viaceré opatrenia k dobrovoľnému plneniu daňových povinností. Ide napríklad o saldokonto, teda osobný účet daňovníka, nevyrubenie sankcií za oneskorené podanie daňového priznania, odklady a splátky daní, či emailové odklady daňových priznaní.

Výberové konania s testom spoľahlivosti

Prezident finančnej správy tiež upozornil na „očistu“ na finančnej správe. Do konca októbra tohto roka sa podľa neho vymenilo 17 z 25 vrcholových manažérov finančnej správy. Od júla tohto roka sú podľa neho výberové konania doplnené o tzv. test spoľahlivosti.

„Zahŕňa v sebe psychofyziologické vyšetrenie pravdovravnosti, detektor lži,“ povedal. Podľa Žežulku je to povinná náležitosť pre to, aby sa osoba mohla stať manažérom na finančnej správe. „Nie je to nič nového, čo by zákon neobsahoval, test spoľahlivosti je od začiatku v zákone o finančnej správe,“ upozornil.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) poďakoval novému šéfovi finančnej správy za vylepšenie mena inštitúcie. „Keď chceme od ľudí, aby platili dane a oni majú platiť dane s vedomím, že vedenie finančnej správy si robí biznisy za desiatky miliónov eur, ako to bolo v nedávnej minulosti, tak zrejme ochota platiť dane je omnoho horšia,“ povedal.

Ocenil aj vyššiu efektívnosť doplatenia dane po daňovej kontrole. „Veľmi si cením zvýšenie tohto ukazovateľa,“ povedal Matovič.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJiří Žežulka
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR