Finančná správa začala preverovať Kollárove firmy. Podľa Hipša nemajú v poriadku účtovníctvo

Boris Kollár.
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Finančná správa začala preverovať, či firmy, ktorých konateľom bol predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), plnia svoje finančné povinnosti voči štátu. Na nezrovnalosti v ich účtovníctve nedávno poukázala mimoparlamentná strana Spolu.

Jej predseda Juraj Hipš na sociálnej sieti oznámil, že firmy, v ktorých pôsobil Kollár ako konateľ, nepodávajú účtovné závierky.

„Pritom im to prikazuje zákon a každý poctivý podnikateľ si túto povinnosť plní,“ uviedol na facebooku s tým, že zverejňovanie účtovnej závierky je nielen zákonná povinnosť, ale zároveň je to transparentný nástroj na overenie hospodárenia firiem a ich serióznosti.

Pomohol verejný tlak

Finančná správa začala podľa Hipša prvýkrát v histórii toto porušenie zákona riešiť vďaka verejnému tlaku, ktorý vyvolali. „V týchto dňoch začali podnikateľom chodiť upozornenia, aby si v prípade neuloženia účtovnej závierky dodatočne túto povinnosť splnili,“ vysvetlil.

Hipš verí, že upozornenie prišlo aj firme BSSC, v ktorej je Boris Kollár doteraz konateľom. „Vďaka tomu sa snáď dozvieme viac o jeho podnikaní s cyperskou schránkovou firmou,“ zdôraznil.

Hipš nedávno upozornil, že Kollár robí obchody s firmami a osobami, ktoré sú podozrivé z nekalých finančných praktík.

Kollárova firma BSSC je podľa neho poprepájaná so schránkami na Cypre, Karibiku a Paname. Tieto schránky využívajú schémy, ktoré sa bežne používajú na pranie peňazí.

V týchto schránkových firmách pôsobí aj Geoffrey Magistrate, ktorý podľa zistení Medzinárodnej organizácie investigatívnych novinárov pomáhal kryť podozrivé finančné transakcie.

Kollár výzvu nedostal

Boris Kollár podľa vlastných slov žiadnu výzvu od Finančnej správy, aby zverejnil účtovné uzávierky, nedostal. Uviedol to vo vyhlásení, ktoré Webnovinám poskytla jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

„Bude to preto, že finančná správa vie, že nie som v žiadnej spoločnosti konateľom,“ zdôraznil Kollár. Dodal, že nie je konateľom už štyri a pol roka.

„Konateľom nie som od momentu vzdania sa funkcie. Nie zápisom tejto skutočnosti v obchodnom registri,“ vysvetlil.

Tým, že Finančná správa začala začala posielať daňovým subjektom tzv. soft warning výzvy, aby zverejnili účtovné závierky, potvrdila podľa Kollára svoju vysokú odbornosť. „Takýto postup tu mal byť už dávno,“ konštatoval.

Takéto výzvy podľa neho prichádzajú aj členom strany SPOLU. „Majú problém so zákonom, keď ich táto novinka vyrušila?,“ spýtal sa na záver.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJuraj Hipš
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRSme rodina - Boris KollárSPOLU – občianska demokracia