Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
ilustračné foto Foto: ilustračné, Shutterstock
2. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Financovaniu strán neverí podľa prieskumu až 80 percent ľudí

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Takmer 80 percent respondentov prieskumu agentúry Polis si nemyslí, že informácie, ktoré politické strany poskytujú o svojom financovaní, sú úplné a pravdivé.

Opačný názor má 9,1 percenta opýtaných. Kontrola financovania politických strán na Slovensku nie je objektívna a účinná podľa mienky 76,5 percenta opýtaných. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA, ktorý robili od 23. do 28. júna na vzorke 1322 respondentov starších ako 18 rokov v celej republike.

Pomôcť by mohol kontrolný orgán

Respondentov sa pýtali aj na to, kto by mal kontrolovať financovanie politických strán. Nezávislý kontrolný orgán vytvorený len pre túto činnosť, by to mal robiť podľa 42,7 percenta opýtaných. Nezávislého audítora uviedla štvrtina, podobný počet ľudí si myslí, že by to mala robiť verejnosť cez povinné zverejnenie výročných správ v médiách.

Najvyšší kontrolný úrad označilo v prieskume 17,6 percenta. Necelých 16 percent považuje za dobrú kontrolu transparentné účty strán, 5,6 percenta by kontrolu strán dalo do rúk parlamentu. Ľudia mohli pri odpovediach uviesť viac možností.

Ľuďom sa nezdajú byť sankcie dostatočné

Prieskum tiež odhalil, že vyše 70 percent opýtaných nepovažuje súčasné sankcie za netransparentné financovanie politických strán za dostatočné. Približne 83 percent respondentov by súhlasilo s tým, aby strana, ktorá opakovane porušuje pravidlá financovania, bola zrušená. Takýto trest pre stranu odmieta 11 percent ľudí. Prostriedky z vlastnej aktivity a členské príspevky ako zdroje financovania politických strán by mali byť v budúcnosti prvoradé, uviedli ľudia v prieskume.

Agentúra Polis sa v prieskume pýtala, financovanie ktorej politickej strany by ľudí momentálne najviac zaujímalo. Stranu Smer-SD uviedlo 28,8 percenta respondentov, druhá skončila SDKÚ-DS s 12,1 percentným výsledkom. Záujem by bol aj o stranu Sieť (8,2 percenta), ďalej KDH (8 percent), OĽaNO a NOVA (po 6,1 percenta) a SaS (5,5 percenta). Štvrtina opýtaných uviedla, že by ju zaujímalo financovanie všetkých strán.

Posledná otázka smerovala na súhlas s tým, aby politické strany financovali aj silní podnikatelia alebo podnikateľské subjekty v prípade, ak by toto financovanie bolo zverejnené a transparentné. Kladne odpovedalo 44,9 percenta, záporný postoj deklarovalo 41,8 percenta a 13,3 percenta sa nevedelo k tejto otázke vyjadriť.

Odporúčané články

Preferencie Smeru klesajú, stúpa záujem o Sieť Prieskum ukázal, že Procházkova Sieť sťahuje náskok Smeru

Témy

Diskusia

Ilona Tentokrát ten prieskum nie je zmapulovaný,ako ste tvrdil a trúbil do sveta-ked vznikla strana NOVA a v prieskume-už neviem ktorej agentúry mala dosť veľa percent tak ste vyskakoval akoby Vám privreli prst do dverí a pritom ta strana nebojovala s... Ilona Všetci vedia ako sü strany financované a vysvetlite pán Baranik,ako je možné,že aj po afére p.Prochádzku,jeho strana je vo Vašom prieskume dlhodobo druhá.Je to podľa Vás normálne? donar Ked neveri 80% ludi no tak potom ma smer len 20% podporu,lebo ti veria. na toto nepotrebujeme žiadnu agentúru !, lebo to číslo je 99% to vedia všetci ľudia, iba niektorí politici sa tvária že je to v poriadku... Všetky agentúry zaoberajúce sa verejnou mienkou by sa mali zo zákona zrušiť, slúžia a to veľmi dobre... lupi Strany sú vďaka legislatíve a žiaľ aj vďaka nám, daňovým poplatníkom, štátom v štáte bez akejkoľvek možnosti kontroly. Dnes nie vláda, ale strana smer-sd rozhoduje o všetkom, pričom sa už ani len nesnaží zakryť fakt, že kľúčoví sú pre ňu...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...