Fíni boli proti Nórom suverénni, Kanada nedala Rakúsku šancu

Piatkové zápasy na olympijskom turnaji v Soči
Kanadský útočník Jeff Carter skóruje v zápase proti Rakúsku na olympiáde v Soči. Foto: SITA/AP

SOČI 14. februára (WEBNOVINY) – Hokejisti Kanady v piatkovom zápase základnej B-skupiny na zimných olympijských hrách v Soči proti Rakúsku bez problémov potvrdili úlohu favorita a zvíťazili 6:0. Najväčšiu zásluhu na triumfe obhajcov olympijského zlata mal útočník Los Angeles Kings Jeff Carter, ktorý v rozpätí 12 minút druhej tretiny strelil hetrik.

Bývalý strelec Philadelphie Flyers pritom na ľade strávil iba 8:46 min. Čisté konto dosiahol hrdina „javorových listov“ zo ZOH 2010 vo Vancouveri Roberto Luongo. V bodových hodoch pokračovali obrancovia Kanady. Presné zásahy z duelu s Nórskom si zopakovali Drew Doughty i Shea Weber, ktorý navyše pridal aj asistenciu. Skóre stretnutia uzavrel v 37. min kapitán Anaheimu Ducks Ryan Getzlaf.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Vo vynikajúcej ofenzívnej forme sa zatiaľ ukazujú na zimných olympijských hrách v Soči hokejisti Fínska. Po štvrtkových ôsmich presných zásahoch proti Rakúšanom dali v piatkovom súboji B-skupiny v Šajba aréne Nórom šesť gólov. Do listiny strelcov sa zapísal aj veterán Teemu Selänne, ten sa stal najstarším hráčom v histórii hokeja, ktorý skóroval na olympijskom turnaji.

Program a výsledky hokejového turnaja nájdete

—-> v tomto článku.

Kapitán výberu „Suomi“ otvoril skóre duelu v 6. min po prihrávke obrancu Samiho Vatanena. Selänne má v deň zápasu presne 43 rokov, 7 mesiacov a 11 dní. Fíni viedli po dvoch tretinách nad severskými rivalmi jednoznačne 5:0 a prvýkrát inkasovali až na začiatku záverečnej dvadsaťminútovky od Pera-Ageho Skrödera. Skóre zápasu uzavrel obranca Olli Määttä necelé tri minúty pred koncom.

Obrazom: Piatkové zápasy na hokejovom turnaji

B-skupina:

Nórsko – Fínsko 1:6 (0:3, 0:2, 1:1)

Góly: 42. Skröder (M. Olimb, Holös) – 6. Selänne (Vatanen, K. Lehtonen), 7. O. Jokinen, 18. Lehterä, 29. Korpikoski (Määttä, T. Ruutu), 32. O. Jokinen (S. Salo, T. Ruutu), 58. Määttä

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Sutherland – Amell, Carlson (všetci Kan.)

Nórsko: Haugen – Holös, Bonsaksen, Tollefsen, Solberg, Ödegaard, Olden, Sölvik – Zuccarello, K. A. Olimb, Thoresen – M. Olimb, Ask, Rosseli Olsen – Bastiansen, K. Forsberg, Skröder – Röymark, Lund Hansen, Dahlström

Fínsko: K. Lehtonen – Vatanen, Timonen, S. Salo, Määttä, Lepistö, Hietanen, Väänänen, Kukkonen – Selänne, Mikael Granlund, Barkov – Korpikoski, O. Jokinen, T. Ruutu – Salminen, J. Jokinen, Kontiola – Pihlström, Komarov, Lehterä

Kanada – Rakúsko 6:0 (2:0, 4:0, 0:0)

Góly: 6. Doughty (Toews), 11. S. Weber (Perry, Getzlaf), 23. J. Carter (Marleau, Crosby), 25. J. Carter (Marleau, Pietrangelo), 35. J. Carter (Marleau, S. Weber), 37. Getzlaf

Vylúčení: 8:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jackson (USA), Olenin (Rus.) – Cameron (Kan.), Valach (SR)

Kanada: Luongo – Keith, S. Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, P. Subban – Kunitz, Crosby, St. Louis – Duchene, Getzlaf, Perry – Marleau, Toews, Rick Nash – J. Carter, Tavares, P. Bergeron – Jamie Benn

Rakúsko: Starkbaum (od 40. min Lange) – Pöck, Ulmer, A. Lakos, Trattnig, Altmann, R. Lukas, F. Iberer, Unterluggauer – Lebler, M. Raffl, Grabner – Vanek, Koch, Setzinger – T. Raffl, Hundertpfund, Nödl – Latusa, M. Iberer, Herburger