Fíni po penaltovej dráme s Lotyšmi postúpili do osemfinále

MS v hokeji : Lotyšsko - Fínsko
Zľava: Petteri Nokelainen z Fínska a brankár Petri Vehanen z Lotyšska počas zápasu základnej D - skupiny Lotyšsko - Fínsko o na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Bratislava, 2. máj 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Druhým postupujúcim tímom zo základnej D-skupiny na majstrovstvách sveta v hokeji sa stali Fíni, ktorí zdolali v pondelňajšom bratislavskom večernom zápase Lotyšsko po sam. nájazdoch 3:2. Bratislavská osemfinálová E-skupina tak už pozná piatich zo šiestich účastníkov, keď sa v nej od štvrtka 5. mája do pondelka 9. mája predstavia Nemecko, Česko, Slovensko, Rusko a Fínsko. Jej posledný člen vzíde v stredu z priamej konfrontácie Lotyšska a Dánska.

Diváci v bratislavskej Orange aréne videli rýchly, tvrdý a vyrovnaný zápas, v ktorom však napriek mnohým šanciam na oboch stranách defenzíva dominovala nad útokom. Fínov dostal do vedenia v I. tretine po peknej presilovkovej kombinácii Jarkko Immonen. Lotyši vyrovnali v druhom dejstve tiež pri početnej výhode, keď Krisjanis Redlihs prestrelil od modrej všetko, čo mu stálo v ceste. Aj v tretej tretine padali góly len z presiloviek. Najprv Herberts Vasiljevs dokázal po niekoľkých odrazoch skákajúci puk dostať za Lassilov chrbát, o desať minút neskôr Niko Kapanen po rýchlej kombinácii zľava vyrovnával do úplne odkrytej lotyšskej bránky. V predĺžení opäť mohla rozhodnúť presilová hra, no Sotnieksovo vylúčenie napriek obrovskej prevahe a neuveriteľným šanciam Fíni nedokázali využiť. Víťaza tak určili až samostatné nájazdy, v ktorých v úvodných dvoch pokusoch Immonen a Mikku Koivu nedali Masalskisovi žiadnu šancu. A keďže Lotyši na Lassilu recept nenašli, tešili sa Fíni. Najlepšími hráčmi sa stali obranca Pujacs a dvojgólový strelec Immonen.

D-skupina (Bratislava):

Lotyšsko – Fínsko 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 34. K. Redlihs (M. Redlihs, A. Džerinš), 43. Vasiljevs (Cipulis, Pujacs) – 14. Immonen (Valivaara, Granlund), 53. Kapanen (Granlund, Immonen), rozhodujúci sam. nájazd Immonen

Vylúčení na 2 min: 5:5, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann (Švaj.), Sterns (USA) – Arm (Švaj.), Murchinson (Kan.), 9 210 divákov

Zľava: Gints Meija z Lotyšska a brankár Teemu Lassila počas zápasu základnej D - skupiny Lotyšsko - Fínsko o na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Bratislava, 2. máj 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Strelec gólu Jarkko Immonen z Fínska (vpravo) sa raduje so svojimi spoluhráčmi počas zápasu základnej D - skupiny Lotyšsko - Fínsko o na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Bratislava, 2. máj 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Druhým postupujúcim tímom zo základnej D-skupiny na majstrovstvách sveta v hokeji sa stali Fíni, ktorí zdolali v pondelňajšom bratislavskom večernom zápase Lotyšsko po sam. nájazdoch 3:2. Foto: SITA/AP

Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Pujacs, K. Redlihs, Cibulskis, J. Redlihs, Sotnieks – Vasiljevs, Niživijs, Cipulis – Darzinš, A. Džerinš, M. Redlihs – Ankipans, Pečura, Saulietis – Meija, Berzinš, Bukarts

Fínsko: Lassila – Lepistö, Salmela, Niskala, Valivaara, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola – T. Ruutu, M. Koivu, Aaltonen, – Pihlström, N. Kapanen, Lahti – Granlund, Pesonen, Immonen – Nokelainen, Pyorala