Fíni sa trápili s Kazachmi, Bielorusi sú vo štvrťfinále

MS v hokeji 2014
Fínsky útočník Olli Jokinen v súboji s Kazachom Dmitrijom Upperom počas pondelňajšieho zápasu na MS v hokeji. Foto: SITA/AP

MINSK 19. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Kazachstanu nevyhrali na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku ani jeden zápas. Vo svojom pondelkovom poslednom vystúpení nestačili už istí zostupujúci do A-skupiny I. divízie MS na Fínov, ktorým podľahli 3:4.

Severania za outsiderom zaostávali 1:2, ale zvrátili nepriaznivý vývoj vo svoj prospech. Fíni musia teraz čakať na ostatné tímy, keďže majú odohraný o jeden zápas viac než Bielorusi aj Lotyši.

Všetko o MS v hokeji nájdete —>>> TU.

Obrazom: Pondelňajšie zápasy na MS v hokeji

Hokejová reprezentácia Bieloruska uspela vo svojom šiestom vystúpení v Minsku, keď v pondelok večer pred vlastnými fanúšikmi zdolala výber Lotyšska 3:1. Domáci hokejisti si vybojovali istotu postupu do štvrťfinále. Lotyši môžu miestenku medzi oktetom najlepších mužstiev na šampionáte získať v utorok na úkor Fínov, no so Švajčiarmi musia získať aspoň dva body.

Bielorusi rozhodli o svojom triumfe v rozpätí 32 sekúnd deviatej minúty prvej tretiny. Brankára Masalskisa prekonal Platt delovkou od modrej čiary a Grabovskij vzápätí pridal druhý presný zásah. Po sérii vylúčení sa Lotyšom podarilo skorigovať v početnej výhode o dvoch korčuliarov – Lalanda prekonal Kulda a vykresal nádej na bodový zisk.

Tlak lotyšského družstva v závere pri power-play síce priniesol gól z hokejky Daugaviňša, no arbitri ho neuznali pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Definitívnu bodku za duelom dal presný zásah S. Kosticyna do prázdnej bránky súpera.

Výsledky – B-skupina (Minsk Arena):
Kazachstan – Fínsko 3:4 (2:2, 0:2, 1:0)

Góly: 15. Rymarev (Poliščuk, Krasnoslobodcev), 16. Poliščuk (Rymarev, Krasnoslobodcev), 60. Romanov – 8. Palola (Lehterä, Komarov), 20. Lehterä (Karalahti), 28. O. Jokinen (Kontiola, Mäntylä), 40. Immonen (O. Jokinen, Jormakka)

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Nord (Švéd.), Patafie (USA) – Dehaen (Fr.), Kilian (Nór.)

Lotyšsko – Bielorusko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Góly: 34. Kulda (Niživijs) – 9. Platt (Graborenko, Stas), 9. Grabovskij (Kaľužnyj, Korobov), 60. S. Kosticyn

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: Jass 10 min za napadnutie hlavy a krku, Daugaviňš (obaja Lot.) trest v hre za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) – Carlson (Kan.), Puolakka (Fín.), 14 531 divákov

Tabuľka B-skupiny:

1. Rusko 6 6 0 0 0 29:6 18 – istý postup do štvrťfinále

2. Bielorusko 6 4 0 0 2 17:15 12 – istý postup do štvrťfinále

3. USA 6 3 1 0 2 22:19 11 – istý postup do štvrťfinále

4. Fínsko 7 3 1 0 3 18:15 11

**************************************************************************************

5. Lotyšsko 6 3 0 0 3 18:21 9

6. Švajčiarsko 6 2 0 1 3 16:19 7

7. Nemecko 6 1 1 0 4 9:18 5

8. Kazachstan 7 0 0 2 5 16:32 2 – istý zostup do A-skupiny I. divízie MS

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.