Jonathan Marchessault
1
Kanadský útočník Jonathan Marchessault počas finálového zápasu proti Fínom na MS v hokeji 2019. Bratislava, 26. máj 2019. Foto: SITA/AP.
27. 05. 2019 11:39 HokejSlovenskoHokej z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Fíni v tretej tretine prešli dvakrát do pásma a dali dva góly, zhodnotil Kanaďan Marchessault

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Kanady prehrali na 83. majstrovstvách sveta na Slovensku iba s jediným tímom. Fínom podľahli v úvodnom dueli šampionátu aj vo finále zhodne 1:3. V spomenutých stretnutiach predviedli diametrálne odlišný výkon.

Zatiaľ čo na začiatku turnaja sa herne hľadali, v súboji o zlato svojho súpera strelecky jasne prevýšili. V oboch prípadoch sa však zrodil totožný výsledok. Hráči s javorovým listom na hrudi získali napriek finálovej prehre už päťdesiaty cenný kov z MS, v počte titulov stále zaostávajú o jeden primát za Ruskom.

„Som veľmi hrdý na mojich hráčov za ich dnešný výkon, no tiež sklamaný z toho, ako to pre nás skončilo. Náš súper hral tímovo, dobre držal puk a odohral dobrý zápas. Štatisticky sme mali navrch vo viacerých ukazovateľoch, okrem toho najdôležitejšieho. Tretia tretina bola jednou z našich najlepších na turnaji, my sme však neskórovali a oni dali dva góly. Som však šťastný a hrdý na to, ako sme bojovali,“ zhodnotil tréner Kanady Alain Vigneault.

Kanada vo finále viedla 1:0

Zámorský tím mal finálový duel dobre rozbehnutý. Po prvej tretine viedol gólom obrancu Sheu Theodora, ale v zostávajúcom priebehu sa už nepresadil.

Na Kevina Lankinena vyslal až 44 streleckých pokusov. „Chytal výborne, ale treba pochváliť aj hráčov pred ním, ktorí nám neponúkali jednoduché strelecké príležitosti z osi klziska. Myslím si, že celý fínsky tím hral výborne,“ pochválil protivníka kanadský útočník Jonathan Marchessault, ktorého mrzel najmä priebeh tretej tretiny.

Kanaďania v nej prestrieľali Fínov 21:3, no ani raz nenapli sieť a naopak dvakrát inkasovali. „V tretej tretine prišli dvakrát k nám do pásma a dali nám z toho dva góly. Najmä tretí inkasovaný zásah nás veľmi bolel. Bolo to jednoduché nahodenie, ktoré skončilo v sieti. Fíni však hrali výborne v defenzíve, využili šance a zaslúžili si víťazstvo,“ uviedol líder Vegas Golden Knights v zámorskej NHL.

Fíni v Bratislave druhýkrát so zlatom

Fínski hokejisti získali iba tretí titul v histórii krajiny, pričom druhýkrát sa tešili zo zlatých medailí v Bratislave. „Suomi“ pod vedením Jukku Jalonena uspeli v slovenskej metropole v rokoch 2011 aj 2019. Skúsený kouč mal k dispozícii úplne odlišný káder, ale opäť sa mohol spoľahnúť na podporu z tribún.

„Vieme, že mali v hľadisku väčšie zastúpenie ako my, ale to býva v Európe zvykom,“ vyjadril sa Philippe Myers a zároveň poukázal na kvalitný výkon majstrov sveta. „Fíni hrali mimoriadne kompaktne ako tím, hrali dobre systémovo. Predvádzali kvalitný hokej a zaslúžili si víťazstvo,“ dodal mladý kanadský bek.

Viac o MS v hokeji 2019

Aktualizované: Slovensko na MS v hokeji 2020 v ťažkej A-skupine aj proti Kanade a Švédsku Video+foto: Česko na MS v hokeji 2019 medailu nezískalo, drámu o bronz vyhralo Rusko

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Bol to nervózny deň, hodnotí Peter Sagan 10. etapu Tour de France 2019 Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter