Fínsko chce Grexit, Slovensko musí získať súhlas parlamentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/AP

BRUSEL 12. júla (WEBNOVINY) – Ak sa vláda v Aténach a jej európski partneri dohodnú na treťom záchrannom programe pre Grécko, v prospech tejto dohody ešte budú musieť zahlasovať poslanci najmenej ôsmich národných parlamentov krajín eurozóny, vrátane Slovenska. V nemeckom Bundestagu budú dohodu schvaľovať na dvakrát.

Rokovanie Euroskupiny pokračuje

O situácii v Grécku po žiadosti Atén čerpať nový program finančnej pomoci cez Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) rokovali v sobotu poobede ministri financií eurozóny, ktorí nadviazali na prerušené rokovania v nedeľu doobeda. Poobede sa v Bruseli kvôli kríze v Grécku uskutoční iba summit lídrov eurozóny. Predseda Európskej rady Donald Tusk zrušil na nedeľu plánovaný summit všetkých 28 lídrov krajín Európskej únie. Tusk ráno na svojom konte na Twitteri uviedol, že summit eurozóny bude trvať, až kým „nebudú ukončené rozhovory o Grécku“.

Vo väčšine krajín menovej únie niet pochýb, že aj napriek „reptaniu“ na Grécko dohoda o novom záchrannom programe dostane zelenú.

Osem krajín 19-člennej eurozóny však musí získať súhlas parlamentu – Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Lotyšsko, Nemecko, Rakúsko a Slovensko.

Hlasovanie na Slovensku môže byť zložité

Na Slovensku a v Lotyšsku hlasovanie o podpore pre Grécko môže byť zložité a čo sa Fínska týka, verejnoprávna fínska televízia YLE v sobotu oznámila, že parlament poveril ministra financií Alexandra Stubba, aby v Bruseli presadzoval scenár Grexitu.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

V Belgicku, na Cypre, v Litve, Luxembursku, Portugalsku, Španielsku a Taliansku nie je potrebný súhlas poslancov zákonodarných zborov. V Holandsku členovia parlamentu sami rozhodnú, či chcú o tento záležitosti hlasovať alebo nie. V Írsku sa vláda nemusí uchádzať o súhlas parlamentu, ale môže tak urobiť v záujme väčšej legitimity.

Parlament by nemal zasahovať ani na Malte a v Slovinsku pokiaľ nedôjde k zvýšeniu finančných záväzkov krajiny voči Grécku. Nemalo by tak byť, ak sa tretí záchranný program bude realizovať cez ESM. Na účet takzvaného trvalého eurovalu už členské krajiny eurozóny uvoľnili stanovený kapitál v roku 2012. Slovinskí poslanci by sa museli vyjadriť, iba ak by Grécko presadilo reštrukturalizáciu dlhu.

Dolná komora nemeckého parlamentu, Bundestagu, bude najprv hlasovať o poskytnutí mandátu pre spolkovú vládu na vyrokovanie podmienok a presného objemu novej finančnej pomoci. Až po tomto hlasovaní, ktoré by sa mohlo uskutočniť v stredu (15.7) alebo vo štvrtok (16.7), sa môže Berlín vyjadriť k podstate diskusií o Grécku. Následne musí Bundestag hlasovať znovu, aby poslanci, v prípade dostatočnej politickej podpory, podporili prípadnú dohodu, k čomu by technicky mohlo dôjsť na budúci týždeň v piatok (17.7).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Tusk