Pekka Jormakka, Dylan Larkin
Americký útočník Dylan Larkin v súboji s Fínom Pekkom Jormakkom počas zápasu B-skupiny na MS v hokeji 2018. Herning, 15. máj 2018. Foto: SITA/AP.

HERNING 15. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Fínska zvíťazili 6:2 nad výberom USA v utorkovom stretnutí na 82. majstrovstvách sveta v hokeji v Dánsku, stali sa víťazmi základnej B-skupiny v Herningu a vo štvrtkovom štvrťfinále nastúpia proti reprezentácii Švajčiarska.

Duel medzi Fínmi a Američanmi bol priamym súbojom o víťazstvo v skupine. Zámorskému tímu by stačil na prvú priečku aj bod. Tím USA obsadil druhé miesto a vo štvrťfinále vyzve Česko.

Fínom vyšla prvá tretina, v ktorej sa ujali dvojgólového vedenia zásluhou kurióznych zásahov Sebastiana Aha. V jedenástej minúte vystrelil zo záporného uhla a puk sa od lapačky amerického gólmana Keitha Kinkaida dostal pomedzi betónu do bránky. V osemnástej minúte šikovný fínsky útočník využil neočakávaný odraz od zadného plexiskla a doťukol puk za Kinkaida.

V závere druhej tretiny pridal tretí fínsky gól Mikko Rantanen, ktorý za brankára súpera poslal odrazenú strelu Markusa Nutivaaru. Už na 4:0 zvýšil v 48. min Marko Anttila, za Američanov potom skorigoval Patrick Kane. Piaty fínsky presný zásah dosiahol Kasperi Kapanen.

Na opačnej strane kontroval Derek Ryan a tím USA siahol k hre bez brankára. To Fíni využili na šiesty gól v podaní Sebastiana Aha, ktorý v zápase skompletizoval hetrik a celkovo dosiahol deviaty gól na MS 2018

MS v hokeji 2018 (B-skupina)

• Herning

Fínsko – USA 6:2 (2:0, 1:0, 3:2)
Góly: 11. Aho (Savinainen), 18. Aho (Nutivaara), 38. Rantanen (Nutivaara, Mikael Granlund), 48. Anttila (Manninen), 54. K. Kapanen (Tolvanen, Savinainen), 57. Aho (Kivistö) – 52. P. Kane (McAvoy), 55. D. Ryan (P. Kane, Kreider)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Iverson (Kan.), Sjöqvist (Švéd.) – Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.), 6343 divákov