Fínsko rozhodlo o postupe cez USA deväť sekúnd pred koncom

Finsko USA
Fín Janne Pesonen sa snaží skórovať v zápase proti USA počas MS v hokeji 2012 Foto: SITA/AP

HELSINKI 17. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti domáceho Fínska postúpili na 76. majstrovstvách sveta do semifinále, keď vo štvrtkovom večernom semifinále zdolali výber USA tesne 3:2.

Hrdinom obhajcov titulu majstrov sveta sa stal útočník Jesse Joensuu, ktorý v 34. min otvoril skóre duelu a za stavu 2:2 rozhodol deväť sekúnd pred treťou sirénou o víťazstve Fínov.

Domáci viedli 1:0, ale 21 sekúnd po otváracom góle zápasu Američania vyrovnali. Misky váh na stranu zámorského výberu naklonil v 42. min Ryan. Rozhodnutie potom padlo z hokejky spomenutého Joensuuho.

Fíni v semifinále v sobotu o 13.30 h SELČ nastúpia proti Rusom, Slovensko si v súboji o postup do finále zmeria sily s víťazom duelu Švédsko – Česko o 17.30 h SELČ.

Výsledok – štvrťfinále:

USA – Fínsko 2:3 (0:0, 1:1, 1:2) – do semifinále postúpilo Fínsko

Góly: 34. Palmieri (Petry, Crabb), 42. Ryan (Faulk, C. Smith) – 34. Joensuu (Pihlström, Kukkonen), 54. M. Koivu (J. Jokinen, V. Filppula), 60. Joensuu (Kontiola)

Vylúčení: 1:0 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov, Olenin (obaja Rus.) – Blümel (ČR), Wilmot (Kan.), 12 426 divákov

USA: Howard – J. Johnson, Fowler, Goligoski, Faulk, Petry, Butler, Braun – Atkinson, Paul Šťastný, Pacioretty – Ryan, Okposo, C. Smith – Lasch, Abdelkader, Palmieri – Slater, Dwyer, N. Thompson – Crabb

Fínsko: Vehanen – Hietanen, Mäenpää, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala, – J. Jokinen, M. Koivu, V. Filppula – Granlund, Pesonen, Immonen – N. Kapanen, Kiiskinen, Komarov – Pyörälä, Kontiola, Pihlström – Joensuu

Finsko USA

Fíni začali aktívne, ale nevedeli nájsť cestu cez obranu tímu USA a brankára Howarda.

Na druhej strane v 8. min našiel Okposa voľného Faulka, gólman Vehanen však nemal veľa práce.

Mnoho vzruchu priniesol až záver prvej tretiny, keď najprv neuspeli K. Jokinen s Mäenpääm, potom pred Vehanenom zaváhal Goligoski, neskôr aj M.. Koivu.

Po nezáživnej prvej polovici druhej tretiny najprv Fíni nevyužili presilovku, v 32. min Immonen nepremenil vyloženú šancu a v tej istej minúte nepochodil ani Američan C. Smith. Skóre duelu otvoril v 34. min Joensuu, keď z pravého kruhu prestrelil Howarda. Na vyrovnanie potrebovali Američania len 21 sekúnd, odrazenú strelu Petryho poslal za chrbát Vehanena útočník Palmieri.

Helsinskú Hartwall Arenu až zamrazilo v 42. min, keď Ryan skóroval po neúspešnom pokuse Faulka. V 49. min mohol vyrovnať Komarov, ale jeho strela skončila na žŕdke Howardovej bránky. Fíni sa dočkali o päť minút neskôr, puk z hokejky J. Jokinena sa od korčule M. Koiva odrazil na radosť publika do bránky. Regulárnosť gólu potvrdil aj videorozhodca. Keď už takmer všetci mysleli na predĺženie, deväť sekúnd pred treťou sirénou Kontiola spoza bránky našiel Joensuuho a ten pretlačil puk za Howarda.