Fínsko schválilo euroval, Slovensko hľadá riešenie

Peniaze
Foto: SITA/AP

Euroval schválilo zatiaľ deväť krajín

Dohodu o eurovale musia schváliť všetci 17 členovia menovej únie. Na prijatí eurovalu sa zatiaľ nedohodlo osem krajín vrátane Slovenska.

Euroval podporilo deväť krajín Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Belgicko, Luxembursko, Grécko, Írsko, Slovinsko, Fínsko.

HELSINKI 28. septembra (WEBNOVINY) – Fínsky parlament v stredu schválil posilnenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Strany vládnej koalície našli zhodu v otázke rozšírenia eurovalu napriek rastúcemu tlaku zo strany euroskeptickej opozície.

Za dodatočné právomoci mechanizmu hlasovalo 103 poslancov z 200-členného parlamentu.

Lídri eurozóny sa 21. júla dohodli na tom, že EFSF za určitých podmienok poskytnú dodatočné právomoci vrátane prípadného podieľania sa na rekapitalizácii bánk, ďalej možnosť nakupovať vládne dlhopisy a poskytovať preventívne úverové linky členským krajinám eurozóny.

Po tom, ako zmeny v eurovale schvália všetky členské krajiny eurozóny, EFSF v prípade nutnosti nahradí Európsku centrálnu banku (ECB) pri nákupoch vládnych dlhopisov problémových krajín menovej únie. Fond to však bude môcť robiť iba v prípade, ak na to dostane zelenú od ECB, keď by banka vyhlásila mimoriadnu situáciu.

Schválenie posilnenia EFSF vo Fínsku je vnímané ako kľúčový krok k tomu, aby opatrenie podporilo všetkých 17 členov eurozóny, nedoriešená však zostáva kontroverzná otázka kolaterálu na rozšírenie ďalšej pomoci Aténam. Fínska vláda trvá na tom, že bez kolaterálu nebude garantovať Grécku ďalšie pôžičky, zatiaľ však nedosiahla dohodu v eurozóne o tom, ako to urobiť.

Dohoda z 21. júla špecificky stanovuje, že kolaterálne opatrenie sa môže aplikovať tam, kde je to „vhodné“. O zahrnutie tejto klauzuly do textu bojovalo Fínsko spolu s ďalšími krajinami eurozóny.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta návrh SDKÚ-DS, ktorá ponúka koaličným partnerom pre schválenie eurovalu dodatok ku Koaličnej zmluve. Strana sa však nebráni ďalším rokovaniam a je pripravená kedykoľvek diskutovať o takom kompromise, ktorý nebude stáť občanov Slovenska ani cent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom