MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko podľahlo Fínsku, dva góly strelil Repčík a Andrisík nedochytal (video+foto)

MS v hokeji do 20 rokov: Fínsko - Slovensko, Adam Žlnka
Zákrok fínskeho gólmana Janiho Lampinena počas zápasu B-skupiny proti Slovensku na MS v hokeji do 20 rokov. Moncton (Avenir Centre), 27. december 2022. Foto: Ron Ward /The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 27. decembra 19:22

Mladí slovenskí hokejisti vo svojom úvodnom zápase na juniorskom svetovom šampionáte v Kanade podľahli Fínom 2:5. Najlepšími hráčmi duelu v Avenir Centre boli dvojgólový Peter Repčík a kapitán Oliver Kapanen.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Severania začali turnaj prehrou so Švajčiarmi 2:3 po predĺžení. Ďalšími súpermi mladých Slovákov v základnej B-skupine budú ešte Američania, Lotyši a Švajčiari.

MS v hokeji do 20 rokov (B-skupina)

• Moncton

Fínsko – Slovensko 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

• Avenir Centre

8:54 – 1:0 S. Päivärinta (J. Suomi, K. Ervasti)
19:50 – 1:1 P. Repčík (D. Dvorský, M. Štrbák) / presilová hra
23:34 – 2:1 J. Kemell (V. Koivunen, O. Salin)
27:45 – 3:1 O. Kapanen (J. Kemell)
33:56 – 4:1 J. Nyman (V. Topias, O. Kapanen) / presilová hra
43:22 – 4:2 P. Repčík (M. Štrbák, A. Čiernik) / presilová hra
45:01 – 5:2 B. Lambert (K. Ervasti)

Vylúčenia:
18:08 A. Heimosalmi – 2 min. (hákovanie)
33:51 S. Honzek – 2 min. (zdržiavanie hry / vyhodenie puku)
39:01 N. Huuhtanen – 2 min. (podrazenie)
41:38 A. Heimosalmi – 2 min. (krosček)

strely na bránu: 23:24 (9:10, 7:6, 7:8), vylúčenia: 3:1 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Peter Schlitennhardt (USA), Jakub Šindel (ČR) – Brandon Grillo (USA), David Klouček (ČR), 4 617 divákov

Fínsko: Lampinen – Heimosalmi, Vilén, Salin, Malinen, Ervasti, Suomi, Ruotsalainen – Kemell, O. Kapanen, Koivunen – Nyman, Miettinen, Huuhtanen – Hämeenaho, Rönni, Lambert – Väisänen, Päivärinta, K. Kapanen
Slovensko: Andrisík (34. Marinov) – Š. Nemec, Bečár, Štrbák, Nátny, Funtek, Groch, Kmec – Mešár, Petrovský, Honzek – Sýkora, Dvorský, Čiernik – Žlnka, Repčík, L. Nemec – Štefančík, Dej, Bačo

Úvodný gól duelu v Avenir Centre v 9. minúte streli Sami Päivärinta – 1:0. Dovtedy slovenskí hokejisti ani raz neohrozili gólmana Janiho Lampinena a prvýkrát vystrelili na bránku až v ďalšej minúte.

V druhej polovici úvodnej tretiny sa však zverencom trénera Ivana Feneša podarilo zvýšiť svoju aktivitu a deviata strela znamenala vyrovnanie, keď desať sekúnd pred sirénou v presilovej hre Peter Repčík dotlačil puk za brankára Lampinena – 1:1.

Ďalší gól padol v 24. minúte, keď sa po zakázanom uvoľnení vhadzovalo v slovenskom obrannom pásme a po vyhratom buly strelou z prvej Patrika Andrisíka prekonal Joakim Kemell – 2:1.

Na rozdiel dvoch gólov v 28. minúte zvýšil Oliver Kapanen, ktorý sa obtočil okolo slovenskej bránky a zasunul puk do siete – 3:1. V 34. minúte stačilo Fínom päť sekúnd, aby potrestali vylúčenie Honzeka a Jani Nyman štvrtým gólom „vyhnal“ z bránky Andrisíka – 4:1. Na tri gól v druhej dvadsaťminútovke stačilo Fínom iba sedem striel.

V 44. minúte druhýkrát v zápase skóroval Repčík a podobne ako v prvej tretine to bolo pri vylúčení Aleksiho Heimosalmiho – 4:2.

O 99 sekúnd však už Fíni opäť viedli o tri góly, keď si brankár Marinov neporadil so strelou na bližšiu žŕdku od Brada Lamberta – 5:2.