Fínsko v šlágri B-skupiny na MS v hokeji 2018 nadelilo „päťku“ Kanade

Teuvo Teravainen
Fínsky hokejový hráč Teuvo Teravainen. Foto: SITA/AP

KODAŇ 12. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti fínskej reprezentácie zvíťazili nad hráčmi Kanady 5:1 v sobotňajšom stretnutí v Herningu v rámci základnej B-skupiny na 82. majstrovstvách sveta.

Fíni si po prehre 2:3 z predchádzajúceho zápasu s Dánskom pripísali štvrtý jednoznačný triumf na tohtoročnom svetovom šampionáte, predtým zdolali Nórsko 7:0 a Lotyšsko s Kórejskou republikou zhodne 8:1.

Kanaďania prehrali druhé meranie síl na turnaji, predtým nestačili na USA (prehra 4:5 po samostatných nájazdoch). Na konte majú však aj tri jasné triumfy, zdolali Nórov 5:0, Dánov 7:1 a hráčov Kórejskej republiky dokonca 10:0.

Skóre stretnutia otvoril v 9. min fínsky útočník Colorada Avalanche Mikko Rantanen. „Javorové listy“ o dve minúty vyrovnali zásluhou Jeana-Gabriela Pageaua, Fínom však ešte v I. tretine vrátil vedenie Janne Pesonen a v 17. min ho navýšil druhým zásahom v zápase Rantanen.

„Suomi“ rozhodli o svojom víťazstve v III. dvadsaťminútovke dvomi gólmi v rozmedzí 10 sekúnd. Najprv skóroval 19-ročný talent Eeli Tolvanen a na jeho gól nadviazal Teuvo Teräväinen, ktorý využil nekoncentrovanosť kanadskej defenzívy.

Fínov čaká nasledujúci duel v rámci základnej B-skupiny v nedeľu o 20.15 h proti Nemecku, Kanada sa stretne v pondelok o 20.15 h s Lotyšskom.

MS v hokeji 2018 (B-skupina)

• Herning

Kanada – Fínsko 1:5 (1:3, 0:0, 0:2)

B11. Pageau (Horvat) – 9. Rantanen, 14. Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 17. Rantanen (Mikael Granlund, Teräväinen), 46. Tolvanen, 46. Teräväinen (Aho, Kivisto)
Vylúčení: 11:8 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lemelin (Rak.), Olenin (Rus.) – Goľak (Biel.), ŠEFČÍK (SR)