Fínsky folklórny súbor Kärri po prvýkrát na Slovensku

Kärri
Folklórny súbor Kärri Foto: goeasteurope.about.com

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Svetoznámy amatérsky fínsky folklórny tanečný súbor Kärri sa po prvý raz predstaví nášmu publiku.

Na Slovensku vystúpi spolu s hudobným sprievodom od 2. do 8. septembra v Bratislave, Doľanoch, Banskej Štiavnici a v Banskej Bystrici. Ako ďalej agentúru SITA informovala Katarína Ranta-Krenkku z agentúry PS:PR, kritici o tanečníkoch súboru hovoria, že netancujú, ale tance priam žijú na javisku.

Kärri je súčasťou asociácie Karjalan Nuoret (Mladí Karélie) a ako tanečno-hudobné teleso úspešne funguje od 50. rokov 20. storočia.

Okrem domácich scén vystupoval na európskych, amerických, austrálskych aj na ázijských pódiách. Kärri vedie jeden z najrešpektovanejších fínskych tanečníkov a choreografov – Antti Savilampi. Savilampi získal vlani ako prvý folklórny tanečník vo Fínsku štátne vyznamenanie za prínos v oblasti fínskeho tanca. Samotný súbor Kärri je držiteľom niekoľkých cien v oblasti folklóru, uviedla ďalej Katarína Ranta-Krenkku.

Názov súboru je odvodený od názvu jedného z fínskych tradičných tancov „Kärri-ukko“. Stabilne ho tvorí viac ako 20 skúsených tanečníkov. Na javisku ich sprevádzajú talentovaní hráči na husle a akordeón a vokálny zbor. Tance, s ktorými Kärri vystupuje, sú z rôznych častí Fínska, veľa z nich však pochádza z Karélie – časti Fínska susediacej s Ruskom.

Na slovenskom turné predstaví 21 tanečníkov päť až sedem tancov s hudobným sprievodom a vokálny zbor doplní predstavenie aj sólovými číslami, dodala Katarína Ranta-Krenkku. Viac podrobností o programe turné, dátumoch a časoch vystúpení možno nájsť na webstránke – http://www.findertour.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom