Fínsky premiér odstúpil z funkcie, jeho vládu tvorilo päť koaličných strán

Antti Rinne
Bývalý fínsky premiér Antti Rinne. Foto: SITA/AP

Fínsky premiér v utorok odstúpil zo svojej funkcie. Stalo sa tak po tom, čo jeho kabinetu stiahol svoju podporu kľúčový koaličný partner. Antti Rinne, ktorý sa stal predsedom vlády v júni, čelil v ostatných dňoch vlne kritiky za riešenie situácie so štátnou poštou, ktorej zamestnanci v novembri na dva týždne vstúpili do štrajku.

Vládna koalícia požadovala od Rinneho vysvetlenie stanovísk a konania vlády. Koaličná Fínska strana stredu však jeho vysvetlenia zamietla s tým, že sú neprijateľné a Rinnemu sa nedá dôverovať, a preto ho následne vyzvala, aby odstúpil alebo čelil hlasovaniu o dôvere.

Rinneho oznámenie viedlo k formálnej rezignácii vládneho kabinetu, ktorý tvorilo päť strán, a to jeho Sociálnodemokratická strana Fínska, spomínaná Fínska strana stredu, Švédska ľudová strana vo Fínsku, Zväz ľavice a Zelení. Nepredpokladá sa, že by sa konali predčasné voľby. Na budúci týždeň parlament rozhodne o novom premiérovi.

Päťdesiatsedemročný politik už svoju rezignáciu predložil aj prezidentovi Saulimu Niinistovi, ktorý mu poďakoval za „krátke, ale mnohé momenty dobrej spolupráce“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antti Rinne