Firma Mlynské pole vyvracia Matovičove tvrdenia, vraj sú vykonštruované na účely senzácie

Igor Matovič
Predseda OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Mlynské pole, s. r. o., sa ohradzuje voči tvrdeniam opozičného poslanca a lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča. Podľa konateľa firmy Dušana Dvoreckého porovnáva neporovnateľné. V oficiálnom stanovisku, ktoré poskytol agentúre SITA, tvrdí, že pozemky spoločnosť Mlynské pole v obci Špačince nadobudla ako ornú pôdu, pričom ich následná cena zodpovedala stavu, v akom sa nachádzali v čase predaja.

Cena bola adekvátna k stavu pozemku v danom čase

„Spoločnosť Mlynské pole, s. r. o., nadobudla pozemok v obci Špačince ako ornú pôdu v priebehu roka 2014. V roku 2016, teda po necelých dvoch rokoch prípravných prác spojených s územnými rozhodnutiami na vybudovanie sietí na pozemku, predala naša spoločnosť po dohode zmluvných strán časť pozemkov spoločnosti Logaro, s. r. o., za cenu 10,73 eura s DPH za meter štvorcový, ktorá bola adekvátna k stavu pozemku v danom čase,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku spoločnosti Mlynské pole.

Náklady na vybudovanie inžinierskych sietí, prekládku eletrického vedenia či dobudovania potrebnej infraštruktúry dosahujú približnú hodnotu 60,73 eura za meter štvorcový. Firma Mlynské pole tiež pripomína, že v týchto nákladoch nie sú zarátané ďalšie výdavky, ako napríklad manažment projektu, propagácia či financovanie úveru.

Matovičove informácie vraj nesedia

Finálna cena predaja pozemkov s kompletnou infraštruktúrou sa mala podľa spoločnosti Mlynské pole pohybovať okolo 92 eur za meter štvorcový. „Naša plánovaná cena bola 92 eur/m2 s DPH, pričom predajné ceny v priamo susediacich lokalitách s naším pozemkom, ktoré sa predávali v čase prípravy projektu, sa pohybovali porovnateľne. Napríklad lokalita Vtáčí sad okolo 80 eur s DPH a BV Pažiť I. okolo 90 eur. Z uvedeného je jasné a zrozumiteľné, že tvrdenia poslanca Matoviča sú nepravdivé a sú zjavne vykonštruované za účelom vyvolania senzácie,“ domnievajú sa predstavitelia spoločnosti Mlynské pole.

„Na jeseň 2017 bola naša spoločnosť oslovená miestnou developerskou skupinou, ktorá prejavila záujem o kúpu našich pozemkov v stave, v akom sa nachádzali, to znamená po prekládke elektriky, vodovodu a už s právoplatným stavebným povolením na výstavbu sietí, sčasti vybudovanými sieťami, dažďovou a splaškovou kanalizáciou, s prípravou telesa cesty a pripojením na existujúcu komunikáciu.

V decembri 2017 sa uzavrela dohoda o predaji celého projektu, ktorý naša spoločnosť zastrešovala, a to za primeranú cenu v danom stave realizácie. Po odsúhlasení kupujúcim nemáme problém predajnú cenu zverejniť, avšak môžeme už teraz povedať, že ani zďaleka nedosahovala ceny prezentované pánom Matovičom,“ píše sa o predaji pozemkov v stanovisku firmy.

V priateľskom vzťahu s Druckerovcami

Konateľ spoločnosti Mlynské pole Dvorecký priznal, „že s rodinou ministra vnútra Tomáša Druckera má dlhoročný priateľský vzťah“. Popiera akékoľvek spojenie s firmou REMPO, hoci konateľkou tejto spoločnosti je jeho matka Klára Dvorecká. Dvorecký popiera aj ďalšie Matovičove tvrdenia, že sa Dvorecký pozná s exministrami Robertom Kaliňákom (Smer-SD) a Jánom Počiatkom.

„Pána Kaliňáka poznám, ale nevideli sme sa približne 15 rokov, pánovi Počiatkovi som predal obchodný podiel v spoločnosti Harley Davidson Bratislava, spol. s r. o., v roku 1996, no v súčasnosti s ním nemám vôbec žiadny kontakt,“ uviedol v stanovisku Dvorecký.

Ohradila sa aj spoločnosť REMPO

Voči tvrdeniam Matoviča sa ohradila aj spoločnosť REMPO. Pod reakciou sú podpísaní majitelia a konatelia spoločnosti REMPO Klára Dvorecká a Stanislav Baláž. „REMPO je renomovaná, fungujúca spoločnosť, pôsobiaca na trhu desiatky rokov a voči vyfabulovaným konštrukciám a prepojeniam pána Igora Matoviča, ktoré prezentoval na tlačovej konferencii, sa spoločnosť ostro ohradzuje a podnikne všetky právne kroky v danej veci,“ píše sa v stanovisku.

Igor Matovič v pondelok 9. apríla na tlačovej besede poukázal na to, že minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smer-SD) pravdepodobne zobral úplatok 1 380 000 eur, keď jeho manželka kúpila pozemky v hodnote jeden a pol milióna eur za 120-tisíc eur. Matovič sa pýtal, či je toto úplatok za to, že bol taký štedrý a zatajoval zmluvy s firmou REMPO, keď bol šéfom Slovenskej pošty.

Matovič poukázal na to, že Tomáš Drucker „futroval“ firmu REMPO štátnymi zákazkami za desiatky miliónov eur. Keď sa stal ministrom, jeho žena založila Logaro, s. r. o., a do nej „pristáli“ pozemky v rozlohe 34-tisíc metrov štvorcových v obci Špačince a v Trnave za 120-tisíc eur od firmy Mlynské pole, kde spoločníkmi sú manželia Dvoreckí.

Pozemky mali aj inžinierske siete. Podľa Matoviča majú v súčasnosti hodnotu jeden a pol milióna eur. Matovič sa preto pýtal, ako sa podaril takýto podnikateľský zázrak s ľuďmi, s ktorými podpisoval zmluvy ako šéf pošty, a zároveň ponúkol Druckerovi, že dané parcely odkúpi za dvojnásobok.

Minister vnútra Tomáš Drucker rovnako odmietol vykonštruované obvinenia lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Podnikanie jeho manželky je podľa postavené rýdzo na trhových princípoch a v žiadnom prípade sa nijako nedá spájať s jeho pôsobením v akejkoľvek verejnej funkcii. Matovičovu ponuku v utorok Drucker s odkúpením pozemkov prijal s tým, že zisk venuje na Národný ústav detských chorôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD