Firma spájaná s Glváčom podľa kontroly tunelovala Bratislavský samosprávny kraj

Martin Glváč
Bývalý podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD). Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 8. novembra 19:09

Spoločnosť Regionálne cesty Bratislava (RCB), v ktorej má menšinový 32-percentný podiel eseročka RCBT, za ktorou podľa zverejnených informácií stoja ľudia s kontaktmi na funkcionára Smeru-SD Martina Glváča, si podľa kontroly Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) inkasovala peniaze za služby, ktoré v skutočnosti pre BSK neurobila. Išlo napríklad o údajné natieranie čiar na cestách. Informuje o to spravodajský web Aktuality.sk.

Viaceré výkony rovnakého druhu

V kontrolnej správe sa uvádza, že viaceré výkony rovnakého druhu boli v jednom roku zo strany RCB opakovane fakturované na tých istých komunikáciách a preplatené BSK. Išlo navyše napríklad o cesty vedúce cez lesy Malých Karpát.

Niektoré cesty III. triedy nespĺňali ani normu šírky pre uvedený náter stredových deliacich čiar, napríklad v úsekoch nad obcou Doľany po horáreň Zabité, nad obcou Sološnica v smere na obec Doľany, ako aj na ceste v úseku nad obcou Borinka v smere na Košarisko.

Zodpovedná osoba porušila zákon

Kto podpísal úhrady za nevykonané práce v BSK, v kontrolnej správe nespomenuli. Podľa kontroly tým však zodpovedná osoba porušila zákon. „Povinná osoba umožnila svojim konaním dodávateľovi získať bezdôvodné obohatenie. Porušila zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy a porušila finančnú disciplínu,“ uviedli v správe kontroly.

Poslanci zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v piatok prijali uznesenie o vykonaní komplexnej kontroly vo vzťahoch BSK a spoločnosti Regionálne cesty Bratislava (RCB).

„V prípade spoločnosti Regionálne cesty Bratislava ide o sériu zložitých majetkových a zmluvných vzťahov, ktorú súčasné vedenie župy zdedilo. To treba zobrať do úvahy pri vnímaní aktuálnych problémov v spoločnosti,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Glváč hrozí žalobami

Odstupujúci podpredseda parlamentu Martin Glváč nemá nič spoločné s firmou, ktorá údajne tunelovala Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Napísal to na sociálnej sieti.

Glváč v tejto súvislosti pripustil, že v spoločnosti sú jemu blízki ľudia, spoločnosť mu však nepatrí. „O chvíľu budem vlastniť štvrť v Monaku a dozviem sa, že mi patrí ESET,“ napísal odstupujúci podpredseda parlamentu a dodal, že ak médiá nestiahnu podľa neho klamlivé informácie, budú čeliť žalobám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaMartin Glváč
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj