Firmu KTAG, v ktorej je spolumajiteľom prezident Kiska, idú znova vyšetrovať pre podvody

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Prokuratúra sa bude opätovne zaoberať prípadom krátenia daní spoločnosťou Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej spolumajiteľom je prezident Andrej Kiska. Vyplýva to z informácie, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Po medializovaní kauzy generálny prokurátor Jaromír Čižnár začiatkom októbra potvrdil, že prípad preskúma Generálna prokuratúra (GP) SR.

Tökölyová vysvetlila, že po preskúmaní vyšetrovacieho spisu dospel prokurátor trestného odboru GP SR k záveru, že „skutkový stav trestnej veci nebol dostatočne objasnený v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie o zastavení trestného stíhania“.

Nezákonné a predčasné rozhodnutie

Rozhodnutie policajného vyšetrovateľa bolo vyhodnotené ako nezákonné a predčasné. Z tohto dôvodu prokurátor trestného odboru uloží Krajskej prokuratúre Prešov pokyn na opätovné konanie a doplnenie dokazovania a odstránenie rozporov v skutkových zisteniach, zdôraznila hovorkyňa.

Daňová kontrola ukázala, že spoločnosť KTAG na dani z príjmov zaplatila o 27-tisíc eur menej než mala, spoločnosť po vyšetrovaní chybu priznala, oľutovala a daň doplatila, čím trestnosť tohto činu zanikla.

Firma si okrem toho za apríl 2014 v prípade nákladov na propagáciu v tom čase prezidentského kandidáta Andreja Kisku chcela od štátu uplatniť vratku DPH v sume 146 307,82 eura, daňový úrad však vratku neuznal.

Pozemok vo Veľkom Slavkove

Generálna prokuratúra v tejto súvislosti pripomína, že nemá kompetenciu kontrolovať financovanie prezidentskej volebnej kampane, túto právomoc má ministerstvo financií.

GP SR nemá trestné oznámenie, ktoré by tento štátny orgán s právomocou a pôsobnosťou vykonávať kontrolu financovania volebnej kampane pre voľby prezidenta podal. Ak sa tak stane, GP SR sa bude trestným oznámením zaoberať štandardným spôsobom a posúdi a vybaví ho v súlade so zákonom, zdôraznila hovorkyňa.

V prípade pozemku, ktorý v roku 1999 kúpil prezident Andrej Kiska vo Veľkom Slavkove, dal generálny prokurátor Čižnár 10. októbra pokyn krajskému prokurátorovi Krajskej prokuratúry Prešov, aby bez meškania preskúmal postup policajta v trestnej veci vedenej na Obvodnom oddelení Policajného zboru Poprad, ktorý rozhodol 29. septembra 2016 o odovzdaní trestného oznámenia Jána F.

Okresnému úradu v Poprade na prejednanie priestupku a súvisiaci postup dozorového prokurátora Okresnej prokuratúry Poprad a prokurátora Krajskej prokuratúry Prešov. Následne podľa hovorkyne krajský prokurátor predloží správu o výsledku preskúmania trestnej veci a na jej základe bude rozhodnuté o ďalšom zákonnom postupe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJaromír Čižnár
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRKTAG Kiska Travel Agency