Firmy Mondi a Samsung dostanú od štátu nižšie daňové úľavy

Euro Dolár Peniaze
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva a financií sa dohodli na poskytnutí investičných stimulov pre spoločnosti Mondi SCP a Samsung.

Minister financií Peter Kažimír sa snažil poskytnutie investičných stimulov vo forme daňových úľav presunúť na neskoršie obdobie, keďže v budúcom roku sa chce zamerať na konsolidáciu verejných financií.

Rezort hospodárstva už predložil nové znenia návrhov na poskytnutie stimulov pre spomínaných investorov. “Ide o výrazné zredukované čerpanie daňových úľav na budúci rok u spoločnosti Samsung. Firma Mondi SCP v budúcom roku nebude daňové úľavy čerpať,“ povedal po úspešných rokovaniach pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Šesťročnica zamestnanosti

Podľa nového návrhu by mala spoločnosť Samsung v budúcom roku čerpať stimuly vo forme daňových úľav len vo výške 980 tisíc eur namiesto plánovaných vyše 2,5 mil. eur. O rok neskôr by to malo byť 8,92 mil. eur a v roku 2015 už 9,9 mil. eur.

Celkovo by teda mal Samsung dostať stimuly v objeme 19,8 mil. eur. Firma na oplátku preinvestuje do modernizácie svojho závodu v Galante 70 mil. eur a udrží najmenej po dobu šiestich rokov 760 pracovných miest.

Peter kazimir
Foto: SITA/Marián Peiger

Spoločnosť Mondi SCP začne čerpať stimuly vo forme úľavy na dani z príjmov až od roku 2014, pričom podľa pôvodných plánov to už malo byť v budúcom roku, kedy si mala uplatniť daňovú úľavu vo výške 10,5 mil. eur.

Prvý rok, teda v roku 2014, si bude môcť uplatniť firma úľavu na dani v objeme 6 mil. eur. Celkovo by mala ružomberská firma dostať investičnú pomoc vo výške 25,4 mil. eur. Podnik plánuje počas štyroch rokov investovať do rozšírenia svojho závodu 95 mil. eur a zachovať 766 pracovných miest.

Siedmi ešte čakajú

Vládny kabinet by mal v stredu rokovať o poskytnutí stimulov aj pre ďalších sedem spoločností. Ide o firmy Magneti Marelli, Bekaert Slovakia, Delta Electronics, Continental Automotive Systems Slovakia, Muehlbauer, Ekoltech a Fagor Ederlan.

Títo investori plánujú na Slovensku celkovo investovať takmer 173 mil. eur a do konca roka 2017 vytvoriť, respektíve udržať takmer 1 900 nových pracovných miest. Štát by im mal za to poskytnúť úľavy na dani z príjmov v celkovej výške takmer 56 mil. eur.

Aj na poskytnutí stimulov pre týchto investorov sa ministerstvá dohodli. “Títo investori by mali čerpať stimuly až po roku 2014,“ konštatoval Jurikovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kažimír
Firmy a inštitúcie Samsung