Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chorvátsko vstúpilo do EÚ
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Chorvátsko sa pondelok stáva v poradí 28. členom Európskej únie. Balkánska krajina tak úspešne zavŕšila desaťročný proces, ktorý odštartovalo podanie prihlášky o členstvo v roku 2003. Foto: SITA/AP

Fitch znížil rating Chorvátska, Poľsku potvrdil spoľahlivosť

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zhoršila Chorvátsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupeň BB z úrovne BB+. Zároveň krajine znížila emisný rating v domácej mene na úroveň BB+ z BBB-. Výhľad týchto ratingov je stabilný.

Rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov v zahraničnej mene Fitch Chorvátsku znížil na BB z úrovne BB+ a v domácej mene na BB+ z úrovne BBB-. Stropný rating krajiny agentúra zhoršila na BBB- zo stupňa BBB. Krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene potvrdila na úrovni B.

Emisné ratingy Chorvátska znížili

Zhoršenie dlhodobých emisných ratingov je dôsledkom presvedčenia agentúry Fitch o tom, že sa zvýšili riziká ohrozujúce schopnosť Záhrebu stabilizovať v strednodobom horizonte deficit verejných financií, ktorý je v pomere k hrubému domácemu produktu na vysokej úrovni. Dlhotrvajúca recesia naďalej poškodzuje perspektívu fiškálnej konsolidácie Chorvátska, konštatoval Fitch.

Ratingová agentúra však uviedla, že ratingy Chorvátska a ich stabilný výhľad podporuje to, že krajina má vysoký príjem na obyvateľa v porovnaní s inými štátmi s ratingom na úrovni BBB a BB. Okrem toho domáci kapitálový trh je dobre rozvinutý a spolu so silným bankovým sektorom zväčšuje flexibilitu vo fiškálnej oblasti.

Poľskej ekonomike sa darí zotavovať

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch ďalej potvrdila Poľsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni A- a emisný rating v domácej mene na úrovni A. Výhľad týchto ratingov je stabilný.

Česko - Poľsko
Foto: SITA/AP
Zároveň potvrdila rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov v zahraničnej mene na stupni A- a v domácej mene na úrovni A. Stropný rating krajine potvrdila na úrovni AA- a krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene na stupni F2.

Potvrdenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti Poľska vyplýva z pokračovania ekonomického zotavovania, ktoré je relatívne silné a čoraz viac je poháňané domácim dopytom.

Fitch prognózuje, že v tomto roku sa hrubý domáci produkt krajiny (HDP) zväčší o 3,4 percenta. Agentúra pritom predpovedá mierne zrýchlenie hospodárskeho rastu Poľska v rokoch 2015 a 2016, keďže sa zlepšujú ekonomiky kľúčových obchodných partnerov krajiny.

Podľa agentúry poľský bankový sektor je naďalej podporou ratingov krajiny. Sektor je dobre kapitalizovaný a ziskový. Objem úverov súkromnému sektoru v máji medziročne posilnil o zhruba šesť percent. „Silnejší ekonomický rast a ďalšia štrukturálna konsolidácia by mali viesť k poklesu deficitu verejných financií v tomto roku na úroveň zhruba 3,2 až 3,3 % HDP z úrovne 4,3 % HDP, na ktorej bol v minulom roku,“ konštatovala agentúra.

Odporúčané články

Standard & Poor’s sa chce vykúpiť zo sporu s vládou USA Agentúra Standard & Poor’s zlepšila ratingy Ukrajiny

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X