Flašíková Beňová kritizuje Úniu, hrá druhé či tretie husle

Monika Flašíková Beňová
Slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová označila za pozitívum isté zlepšenie komunikácie a spolupráce medzi Európskou komisiou a Európskym parlamentom. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Európska diplomacia by sa mala prestať zaoberať sama sebou a sústrediť sa na to, čo sa deje za našimi hranicami, tvrdí europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD).

„Je naozaj čas prebrať sa z letargie a nájsť si svoju pozíciu. Existujúce bezpečnostné riziká nám jasne ukazujú, kam musí európska zahraničná politika smerovať svoje zdroje,“ tvrdí Flašíková Beňová vo svojom vyhlásení k správe vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničné vzťahy a bezpečnostnú politiku Federici Mogheriniovej.

Výsledky zahraničnej politiky sú úbohé

Správa by podľa Flašíkovej Beňovej mala jasne pomenovať aj všetky neúspechy európskej diplomacie, aby sa mohli diplomatické snahy odraziť od pomysleného dna.

„Výsledky zahraničnej politiky EÚ sú, žiaľ, úbohé. Chýba pružnosť, ako aj schopnosť adekvátnej a včasnej reakcie. Pripustenie vzniku konfliktu v štáte hraničiacom s EÚ je len dôkazom bezradnosti,“ doplnila europoslankyňa.

Úvahy o spoločnej armáde nie sú ničím novým

Flašíková Beňová tiež tvrdí, že Európe chýbajú nástroje, ktorými by vedela prispieť k riešeniu konfliktov a predstaviteľom diplomacie sa nedarí nájsť efektívny spôsob fungovania. Podľa europoslankyne Únia hrá napriek svojej veľkosti a ekonomickému významu z hľadiska najväčšieho svetového hospodárstva v prípade zahraničnej politiky dlhodobo len druhé či tretie husle.

Flašíková Beňová pripomína opätovné úvahy, že by EÚ mala byť v rámci svojich zahraničnopolitických cieľov schopná použiť aj silu. „Treba pripomenúť, že úvahy o akejsi spoločnej európskej armáde, ktoré sa v poslednom čase objavujú, nie sú ničím novým. Je to len oprašovanie starej idey, v rámci ktorej sa za dlhé roky nič zásadné neudialo. Navyše to nie je projekt, ktorý je možné zrealizovať v rámci trvania jednej Komisie,“ tvrdí eurposlankyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Beňová