Slovenské florbalistky rozdrvili v kvalifikácii MS 2015 Veľkú Britániu
1
Zuzana Šponiarová zo Slovenska (vľavo) a brankárka Chantal Seiler z Veľkej Británie (vpravo) počas kvalifikačného zápasu na MS 2015 žien medzi Slovensko - Veľká Británia. Nitra, 5. február 2015. Foto: SITA/Martin Havran
8. 12. 2015 17:35 Florbal od SITASITA Diskusia

Florbalistky zdolali Nórky a postúpili do štvrťfinále MS

TAMPERE 8. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenské reprezentantky vo florbale zvládli dôležitý utorkový duel o postup do štvrťfinále na majstrovstvách sveta vo fínskom Tampere, keď výber Nórska zdolali 4:2 a premiérovo v histórii sa kvalifikovali medzi najlepšiu osmičku na svete.

V súboji o prienik do semifinále čaká na Slovenky zápas proti obhajkyniam zlata Švédkam. Stretnutie sa uskutoční vo štvrtok 10. decembra o 17.30 h SEČ. Zverenky trénera Jaroslava Marksa na tohtoročnom šampionáte doteraz ani raz nezaváhali, v základnej D-skupine si totiž pripísali tri víťazstvá postupne nad Ruskami, Američankami a Holanďankami.

Účasť vo štvrťfinále je historický úspech, doterajším maximom Sloveniek na MS je 9. miesto spred dvoch rokov v Česku. V Tampere skončia najhoršie na 8. pozícii, ich cieľom na MS je boj o 5. priečku.

Do utorkového duelu nevstúpili slovenské reprezentantky ideálne a od 7. min prehrávali 0:1, do streleckej listiny sa zapísala Oisethová. Ešte v prvej tretine po súrodeneckej spolupráci vyrovnala Michaela Šponiarová, asistenciou sa prezentovala jej mladšia sestra Zuzana.

Po bezgólovej druhej tretine sa Slovenkám strelecky darilo v tretej časti. Do vedenia ich v 42. min poslal Paulína Hudáková, tretí presný zásah pridala kapitánka Lucia Košturiaková a už na 4:1 zvýšila Romana Janegová. V závere síce Nórky skorigovali na rozdiel dvoch gólov Torpovou, no autorka gólu neskôr putovala na trestnú lavicu a Slovenky si ustrážili cenný triumf.

Výsledky – utorok:

o postup do štvrťfinále

Lotyšsko – Austrália 10:3 (4:0, 2:1, 4:2)

Nemecko – Dánsko 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:2, 1:0 – 0:0, 1:0)

Poľsko – Rusko 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Nórsko – Slovensko 2:4 (1:1, 0:0, 1:3)

Góly: 7. Oisethová, 56. Torpová – 17. M. Šponiarová (Z. Šponiarová), 42. P. Hudáková (K. Hudáková), 47. Košturiaková (K. Hudáková), 48. Janegová (Ďuríková)

Vylúčenia: 3:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku 15:22, rozhodovali: Roland Brandle a Remo Niedermann (obaja Švaj.), 195 divákov

Zostava SR: Mládenková – Z. Šponiarová, Klapitová, Ďuríková, Bobotová, Malichová, Turčáková, Gáliková – Košturiaková, M. Šponiarová, Ferenčíková – K. Hudáková, Janegová, P. Hudáková – Ješšová, Sádecká, Trošková – Šidlová, Boľová

Hlasy (zdroj: RTVS):

Jaroslav Marks (tréner SR): „Súboj sa začal veľmi opatrne. Obaja súperi sme sa na seba takticky pripravili. Hráčky bolo nervózne a báli sa, aby nespravili zbytočnú chybu. V druhej tretine bolo všeobecne veľmi málo streleckých pokusov. Rozhodujúci bol náš gól na začiatku tretej tretiny. Odohrali sme výborných desať minút s peknou kombináciou a najmä sme strelili ďalšie góly.“

Lucia Košturiaková (kapitánka SR a autorka gólu na 3:1): „Pocity sú neskutočné, chce sa mi plakať od šťastia. Reprezentujem Slovensko už desať rokov a z posledných miest sme sa vyšplhali až do elitnej osmičky. Je to pre mňa dosť emotívne. Dnešný duel sme rozhodli v tretej tretine. Mám pocit, že Nórky trochu odišli kondične. Niektoré takmer nestriedali. Trochu sme možno aj rátali s tým, že rozhodne fyzička. Pred štvrťfinále by som rada povedala, že do toho pôjdeme naplno a šanca tam je. Bohužiaľ, opak je pravdou, pokiaľ ide o postupové šance. Švédky nám asi dajú stopku. Budeme sa však snažiť hrať pre fanúšikov so srdcom a možno dosiahneme prijateľný výsledok.“

Denisa Ferenčíková (reprezentantka SR): „Začiatok bol z oboch strán trochu nervózny. Niet sa čomu čudovať, išlo o veľa a nikto nechcel urobiť chybu. V neskoršom priebehu sme sa snažili niečo vytvoriť. Teší nás, že v poslednej tretine padli dva rýchle góly a vo zvyšnom priebehu sme si už výsledok postrážili.“

Michaela Šponiarová (reprezentantka SR a autorka gólu na 1:1): „Boli sme trochu nervózne z prvého gólu súperiek a chvíľku nám trvalo, kým sme sa opäť upokojili. Strelený gól nám určite pomohol.“

Slovenské florbalistky zničili Holanďanky, vyhrali skupinu Slovenky deklasovali na florbalovom šampionáte Američanky

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory