Florbalistky zdolali Nórky a postúpili do štvrťfinále MS

Slovenské florbalistky rozdrvili v kvalifikácii MS 2015 Veľkú Britániu
Zuzana Šponiarová zo Slovenska (vľavo) a brankárka Chantal Seiler z Veľkej Británie (vpravo) počas kvalifikačného zápasu na MS 2015 žien medzi Slovensko - Veľká Británia. Nitra, 5. február 2015. Foto: SITA/Martin Havran

TAMPERE 8. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenské reprezentantky vo florbale zvládli dôležitý utorkový duel o postup do štvrťfinále na majstrovstvách sveta vo fínskom Tampere, keď výber Nórska zdolali 4:2 a premiérovo v histórii sa kvalifikovali medzi najlepšiu osmičku na svete.

V súboji o prienik do semifinále čaká na Slovenky zápas proti obhajkyniam zlata Švédkam. Stretnutie sa uskutoční vo štvrtok 10. decembra o 17.30 h SEČ. Zverenky trénera Jaroslava Marksa na tohtoročnom šampionáte doteraz ani raz nezaváhali, v základnej D-skupine si totiž pripísali tri víťazstvá postupne nad Ruskami, Američankami a Holanďankami.

Účasť vo štvrťfinále je historický úspech, doterajším maximom Sloveniek na MS je 9. miesto spred dvoch rokov v Česku. V Tampere skončia najhoršie na 8. pozícii, ich cieľom na MS je boj o 5. priečku.

Do utorkového duelu nevstúpili slovenské reprezentantky ideálne a od 7. min prehrávali 0:1, do streleckej listiny sa zapísala Oisethová. Ešte v prvej tretine po súrodeneckej spolupráci vyrovnala Michaela Šponiarová, asistenciou sa prezentovala jej mladšia sestra Zuzana.

Po bezgólovej druhej tretine sa Slovenkám strelecky darilo v tretej časti. Do vedenia ich v 42. min poslal Paulína Hudáková, tretí presný zásah pridala kapitánka Lucia Košturiaková a už na 4:1 zvýšila Romana Janegová. V závere síce Nórky skorigovali na rozdiel dvoch gólov Torpovou, no autorka gólu neskôr putovala na trestnú lavicu a Slovenky si ustrážili cenný triumf.

Výsledky – utorok:

o postup do štvrťfinále

Lotyšsko – Austrália 10:3 (4:0, 2:1, 4:2)

Nemecko – Dánsko 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:2, 1:0 – 0:0, 1:0)

Poľsko – Rusko 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Nórsko – Slovensko 2:4 (1:1, 0:0, 1:3)

Góly: 7. Oisethová, 56. Torpová – 17. M. Šponiarová (Z. Šponiarová), 42. P. Hudáková (K. Hudáková), 47. Košturiaková (K. Hudáková), 48. Janegová (Ďuríková)

Vylúčenia: 3:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku 15:22, rozhodovali: Roland Brandle a Remo Niedermann (obaja Švaj.), 195 divákov

Zostava SR: Mládenková – Z. Šponiarová, Klapitová, Ďuríková, Bobotová, Malichová, Turčáková, Gáliková – Košturiaková, M. Šponiarová, Ferenčíková – K. Hudáková, Janegová, P. Hudáková – Ješšová, Sádecká, Trošková – Šidlová, Boľová

Hlasy (zdroj: RTVS):

Jaroslav Marks (tréner SR): „Súboj sa začal veľmi opatrne. Obaja súperi sme sa na seba takticky pripravili. Hráčky bolo nervózne a báli sa, aby nespravili zbytočnú chybu. V druhej tretine bolo všeobecne veľmi málo streleckých pokusov. Rozhodujúci bol náš gól na začiatku tretej tretiny. Odohrali sme výborných desať minút s peknou kombináciou a najmä sme strelili ďalšie góly.“

Lucia Košturiaková (kapitánka SR a autorka gólu na 3:1): „Pocity sú neskutočné, chce sa mi plakať od šťastia. Reprezentujem Slovensko už desať rokov a z posledných miest sme sa vyšplhali až do elitnej osmičky. Je to pre mňa dosť emotívne. Dnešný duel sme rozhodli v tretej tretine. Mám pocit, že Nórky trochu odišli kondične. Niektoré takmer nestriedali. Trochu sme možno aj rátali s tým, že rozhodne fyzička. Pred štvrťfinále by som rada povedala, že do toho pôjdeme naplno a šanca tam je. Bohužiaľ, opak je pravdou, pokiaľ ide o postupové šance. Švédky nám asi dajú stopku. Budeme sa však snažiť hrať pre fanúšikov so srdcom a možno dosiahneme prijateľný výsledok.“

Denisa Ferenčíková (reprezentantka SR): „Začiatok bol z oboch strán trochu nervózny. Niet sa čomu čudovať, išlo o veľa a nikto nechcel urobiť chybu. V neskoršom priebehu sme sa snažili niečo vytvoriť. Teší nás, že v poslednej tretine padli dva rýchle góly a vo zvyšnom priebehu sme si už výsledok postrážili.“

Michaela Šponiarová (reprezentantka SR a autorka gólu na 1:1): „Boli sme trochu nervózne z prvého gólu súperiek a chvíľku nám trvalo, kým sme sa opäť upokojili. Strelený gól nám určite pomohol.“