FNM by mal vyzvať manažérov na podpis dodatkov k zmluvám

Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto: SITA

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Vyplatené odstupné manažérom v niektorých podnikoch s majetkovou účasťou štátu považuje minister financií Ivan Mikloš za nehorázne. V prípade vyplatenia odstupného manažérom v košickej teplárni mohol byť podľa ministra porušený aj zákon. Vláda chce na túto situáciu reagovať a podľa Mikloša sa dá najrýchlejšie riešenie presadiť cez Fond národného majetku (FNM) SR. „Výkonný výbor fondu v súčasnej dobe pripravuje právny postup na zmenu alebo zrušenie jestvujúcich zásad odmeňovania manažérov v spoločnostiach s rozhodujúcou majetkovou účasťou fondu a je pripravený vyzvať manažérov, aby podpísali dodatky k súčasným zmluvám, ktorými sa zrušia neprimerané odmeny,“ uviedol na piatkovej tlačovej besede Mikloš s tým, že ak táto výzva nebude akceptovaná, budú vyvodené personálne dôsledky.

Na komplexnom riešení problematiky odmeňovania manažérov v spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu v súčasnosti pracuje rezort hospodárstva. „Tam by to malo byť riešené systémovo a dlhodobo, aby sme jasne stanovili pravidlá, ako majú byť odmeňovaní manažéri v štátnych podnikoch a v obchodných spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu,“ predpokladá minister financií. Samotný materiál navrhne podľa ministerstva hospodárstva vláde štandardizovať a stransparentniť proces odmeňovania nominantov štátu v jeho podnikoch. „Minister Miškov však navrhne vláde, aby zaviazala aj ostatné ministerstvá a inštitúcie, ktoré spravujú majetkové podiely štátu, aby prostredníctvom výkonu akcionárskych práv zmenili stanovy spoločností tak, aby nebolo možné vyplácať nehorázne vysoké odstupné nominantom štátu v jeho podnikoch,“ informoval v piatok rezort hospodárstva.

Mikloš zároveň na tlačovej besede uviedol, že nové vedenie FNM návrhy, ktoré boli predkladané spoločnosťami na navyšovanie platových náležitostí manažérov, neodsúhlasovalo. Fond podľa Mikloša už požiadal prostredníctvom dozorných rád jednotlivé spoločnosti, aby vykonali kontroly týkajúce sa odmeňovania manažérov.

Rezort financií je podľa ministra Ivana Mikloša presvedčený, že FNM by mal využiť zákonné možnosti a vymáhať možné neoprávnené prospechy od ľudí, ktorí inkasovali neúmerne vysoké odmeny. Podľa zákona by totiž nemali manažéri uprednostňovať vo firmách vlastné záujmy. „Myslím, že je evidentné, že ak si niekto nechá vyplatiť po niekoľkých týždňoch odmenu 90 tisíc eur, tak uprednostnil svoje záujmy a konal v rozpore so záujmom akcionárov,“ upozornil Mikloš.

Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) v stredu tento týždeň povedal, že sa hanbí za to, že nominant SaS v košickej teplárni za krátke pôsobenie vo funkcii dostal odstupné 90 tisíc eur. „Skoro som spadol zo stoličky,“ povedal Sulík v parlamente. Sumu 90 tisíc eur za pár týždňov práce považuje za nehoráznosť. „Budeme v tom konať a pokúsime sa tomu zabrániť,“ zdôraznil šéf parlamentu. Ako pokračoval, výška odstupného však vyplýva z kolektívnej zmluvy, ktorú podpísalo minulé vedenie košickej teplárne na čele s Ladislavom Lazárom (Smer-SD).

SaS je rozhorčená odstupným pre exšéfov košickej teplárne

Poslanecký klub strany Sloboda a Solidarita (SaS) vyjadruje svoje rozhorčenie a nesúhlas s tým, akým spôsobom majú byť za svoje krátke manažérske pôsobenie v Teplárni Košice „odmenení“ riaditelia Ján Podhorský a Ivan Zich. „Týmto verejne vyzývame Jána Podhorského, aby takmer 100 tisíc eur, ktoré získal ako odstupné za 40 dní vo funkcii riaditeľa, vrátil spoločnosti Teplárne Košice,“ uviedol šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Podobne klub vyzýva Ivana Zicha, aby odstupné za svoje štvormesačné pôsobenie vo funkcii riaditeľa Teplárne Košice odmietol prevziať, prípadne sa ho zriekol. Dodal, že SaS bude podporovať všetky legislatívne návrhy exekutívy k zabráneniu podobných prípadov obohacovania sa na úkor štátu a jeho občanov.

Do košickej teplárne, ktorú spravuje Fond národného majetku SR, nastúpil od parlamentných volieb už štvrtý šéf. Košičanovi Jánovi Podhorskému (nominant SDKÚ) a Bratislavčanovi Ivanovi Zichovi (nominant SaS) podľa denníka Korzár za 40-dňové, resp. 4-mesačné pôsobenie pribudlo okrem ich bežného platu vo výške 6 160 až 13 660 eur mesačne na účet vyše 90-tisíc eur ako odstupné. Ján Podhorský šéfoval košickej teplárni od augusta 2010 do septembra 2010 a Ivan Zich od konca septembra do 31. januára tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan MiklošJozef KollárRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita