Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fond GSK 2011 logo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Fond GSK 2011 logo
22. 06. 2011 17:38 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Fond GSK: Seniori budú môcť žiť kvalitnejšie

BRATISLAVA 22. júna (WBN/PR) – Žijeme dobu, v ktorej sú v popredí záujmu mladí, silní, dynamickí, avšak počet seniorov, ktorých telesný, duševný aj sociálny potenciál ostáva aj na dôchodku vysoký a ktorí by radi žili aktívnym životom, neustále narastá. Fond GSK sa preto rozhodol podporiť finančným grantom 17 projektov, ktorých cieľom je zvýšiť kvalitu života seniorov, priniesť im pocit užitočnosti, docenenia a radosti zo života.

Fond GSK každoročne udeľuje finančné granty projektom, ktorých cieľom je zlepšiť kvalitu života znevýhodnených skupín a pomôcť im začleniť sa plnohodnotne do spoločnosti. V roku 2011 sa rozhodol podporiť seniorov a prispieť k posilneniu služieb pre starších ľudí, ako aj rozvoju možností spoločenského, kultúrneho a športového vyžitia seniorov. Do Jarnej výzvy na predkladanie žiadostí o finančné granty sa prihlásilo 34 organizácií a združení z celého Slovenska. Viaceré z nich priniesli zaujímavé nápady, ako zlepšiť život seniorov a podporiť ich integráciu a antidiskrimináciu. Nezávislá výberová komisia nakoniec vybrala 17 víťazných projektov, ktoré získali podporu Fondu v rôznej výške v celkovej sume 19 025 €.

Vďaka podporeným projektom sa seniori zoznámia s počítačom a internetom, naučia sa písať maily a chatovať. Okrem kvalifikovaných lektorov im v tom budú pomáhať dobrovoľníci – žiaci základných škôl, ako aj zdravotne postihnutí mladí ľudia, aby sa zblížili dve generácie, ktoré sa navzájom môžu veľa naučiť. Seniori s viacnásobným postihnutím sa budú môcť zúčastňovať špeciálnych terapií s využitím zvierat – animoterapie. Ďalší budú mať možnosť vzdelávať sa v oblasti ľudských práv a antidiskriminácie s dôrazom na problémy, ktoré starších ľudí najčastejšie trápia. S príspevkom Fondu GSK bude vypracovaná metodika a podľa nej vyškolení dobrovoľníci, ktorí sa budú starať o seniorov odkázaných na pomoc druhých v ich domácom prostredí. V domovoch dôchodcov na celom Slovensku budú prebiehať workshopy, ktoré budú seniorov viesť k zvýšeniu ich pohyblivosti, zlepšeniu starostlivosti o svoje zdravie a zvýšeniu osobnej nezávislosti a kvality života. V obci, v ktorej starí ľudia nemajú možnosť žiadneho aktívneho vyžitia, a pritom sú plní energie a chceli by sa zúčastňovať spoločenského diania, vznikne centrum voľného času pre seniorov. Ľudia s Alzheimerovou chorobou či inou formou demencie sa na tréningoch pamäte naučia, ako zaktivizovať svoju mozgovú výkonnosť a tak zlepšiť kvalitu svojho života. Žiaci základných škôl sa budú môcť od seniorov naučiť vyrábať rôzne umelecké predmety, fotografovať či hrať šachy, čím sa pri spoločných záujmoch stretnú dve generácie a starší ľudia budú môcť znovunadobudnúť pocit užitočnosti a ocenenia. Obyvatelia domova dôchodcov dostanú možnosť venovať sa záhradníctvu a pestovať rôzne ovocné stromy, kroviny, či hlivu, naučia sa pliesť košíky a budú sa môcť zúčastňovať spoločných aktivít s mladou generáciou. Medzi podporenými projektmi, ktoré pomôžu seniorom plnohodnotne a aktívne tráviť voľný čas, je aj „Medzigeneračný športový deň“ či podujatie „Deň seniorov – trhovisko služieb, výrobkov a nápadov“.

V súčasnosti žije na svete asi 650 miliónov ľudí starších než 60 rokov. V roku 2050 ich bude po prvýkrát v histórii ľudstva viac, ako detí do 15 rokov a každý piaty človek na svete bude senior. Pri súčasnom vývoji budú o 50 rokov na Slovensku tvoriť seniori nad 60 rokov až 35 % obyvateľstva. So starnutím populácie a zlepšením kvality zdravotnej starostlivosti sa nároky seniorov na život zmenili a svoju starobu chcú mnohí z nich tráviť aktívne, čo najkvalitnejšie a byť plnohodnotnými členmi spoločnosti. Starší ľudia sú nositeľmi hodnôt, etiky, kultúry a múdrosti, no staroba so sebou zároveň prináša zraniteľnosť, neistotu a obavy o zdravie. Práve preto sa Fond GSK rozhodol v tomto roku podporiť projekty zamerané na integráciu a zlepšenie kvality života seniorov.

Ďalšou možnosťou získať finančný grant z Fondu GSK bude Jesenná výzva 2011, v ktorej bude pomoc zameraná na rovnakú cieľovú skupinu.

Odporúčané články

Ministerstvo si posvietilo na denné stacionáre pre seniorov, Ondruš hovorí najmä o falšovaní Humenné vyčlenilo státisíce eur, príspevky dostanú seniori aj rodičia malých detí

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X