Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fond GSK 2012
Fond GSK 2012
12. 06. 2012 15:48 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Fond GSK vybral úspešných žiadateľov o grant

BRATISLAVA 12. júna (WBN/PR) – Život sa nekončí dosiahnutím dôchodkového veku a aktívne starnutie, zdravie seniorov a zaobchádzanie s nimi predstavuje veľké výzvy dnešnej spoločnosti, čo potvrdzuje vyhlásenie roku 2012 za Európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami. Podpora seniorov a zlepšenie kvality ich života je aj cieľom Fondu GSK, ktorý každoročne udeľuje finančné granty projektom neziskových organizácií z celého Slovenska.

Do Jarnej výzvy 2012, ktorú Fond GSK vyhlásil v apríli, sa prihlásilo 55 občianskych združení a organizácií so svojimi projektmi. Podporu Fondu získalo spolu 26 projektov a celková pridelená suma dosiahla 20 280 eur. Medzi hlavné kritériá, ktoré museli projekty spĺňať, patrila inovatívnosť, dlhodobá udržateľnosť projektu a merateľný dopad na začlenenie seniorov do spoločnosti.

Neziskové organizácie sa vo svojich projektoch zamerali na podporu telesného i duševného zdravia seniorov, zlepšenie kvality ich života, vytvorenie možností aktívneho trávenia voľného času, predložili aj projekty, ktoré spájajú starú a mladú generáciu, umožňujú im zmysluplne spolu tráviť čas a vzájomne sa od seba učiť. Cieľom väčšiny projektov bolo naplniť život seniorov radosťou, pocitom užitočnosti a vlastnej hodnoty pre spoločnosť.

Medzi podporenými združeniami sú také, ktoré finančný grant získali po prvýkrát, ale aj organizácie, ktoré Fond GSK podporuje dlhodobo. „Niektoré združenia poznáme už roky, o podporu Fondu GSK žiadajú pravidelne a vidíme, že robia zmysluplnú činnosť. Máme skúsenosť, že naša dlhodobá podpora práve týchto združení nám zaručuje zlepšenie kvality života cieľových skupín,“ povedal predseda Fondu GSK Pavol Trnovec.

Vďaka finančnej podpore Fondu GSK budú môcť napríklad aktívni seniori pomáhať ako dobrovoľníci iným seniorom, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých v domácom prostredí.

Projekt „Tajomstvo babičkinej kuchyne“ zase spojí dôchodcov, zdravotne postihnuté deti i učenlivých žiakov gymnázia pri spoločnom varení a pečení, umožní im zmysluplne tráviť spolu čas, oživiť takmer zabudnuté recepty starých mám a na konci projektu vytvoriť spoločnú kuchársku knihu. Seniori bez domova sa budú môcť realizovať v rámci projektu „Umením k dôstojnosti“, ktorý im umožní rozvíjať estetické cítenie, vyjadriť svoje myšlienky a emócie, prinesie im pocit zadosťučinenia a ocenenia za ich prácu, dostanú možnosť fotograficky zachytiť svoj každodenný život a svoje diela budú môcť odprezentovať širokej verejnosti na fotografickej výstave. Fond GSK prispel aj na ušitie krojov pre aktívnych seniorov, ktorí sa chcú prezentovať ľudovými piesňami a tancom na podujatiach v domove sociálnych služieb, ale aj na folklórnych festivaloch v regióne.

Pacienti gerontopsychiatrickej kliniky sa budú môcť zúčastňovať rôznych kultúrnych, umeleckých, rehabilitačných a spoločenských aktivít, ktoré ich budú zmyslovo, pohybovo i tvorivo aktivizovať. Starí rodičia a ich vnúčatá budú spoločne tráviť čas pri písaní esejí, rozhovorov či príbehov o ich vzťahu, vďaka ktorým si budú môcť uvedomiť, čo im vzájomný medzigeneračný vzťah prináša a ako ich obohacuje. Pacienti s alzheimerovou chorobou sa budú zúčastňovať na terapeutických aktivitách, ktoré spomalia prechod choroby do vyššieho štádia, pomôžu udržať pacientov sebestačných, podporia ich pohyblivosť a zmyslovú aktivitu. Ďalší seniori budú navštevovať rôzne kurzy, záujmové krúžky, prednášky, kultúrne i športové aktivity…

Kompletné výsledky Jarnej výzvy 2012, zoznam podporených združení a pridelené sumy sú dostupné na web stránke www.fondgsk.sk a www.gsk.sk.

Odporúčané články

Ministerstvo si posvietilo na denné stacionáre pre seniorov, Ondruš hovorí najmä o falšovaní Humenné vyčlenilo státisíce eur, príspevky dostanú seniori aj rodičia malých detí

Neprehliadnite

Aktualizované: Slovenská K4 získala bronz na svetovom šampionáte a vybojovala aj olympijské miestenku Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Meteorológovia varujú pred búrkami, výstraha neplatí len pre 13 okresov Slovenska Video: Spochybňovanie SNP nie je podľa premiéra Pellegriniho vôbec namieste Novomanželia zomreli niekoľko minút po svadbe, ich auto sa po zrážke s nákladiakom prevrátilo Premiér Johnson si získal dôveru prezidenta Trumpa, ktorý schválil jeho prístup k brexitu

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X