Fond národného majetku bude minulosťou, jeho úloha zanikla

Fond národného majetku
Foto: SITA

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Fond národného majetku SR (FNM) by mal byť už od nového roka minulosťou. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už pripravilo zákon o zrušení fondu.

Funkciu FNM má prevziať ministerstvo hospodárstva

„FNM prestal plniť svoju základnú úlohu v procese privatizácie. Nakoľko sa do budúcna nepredpokladá privatizácia majetku štátu v rozsahu v akom sa vykonávala v súvislosti s transformačnými procesmi v minulosti, nie je teda ani potrebná existencia osobitného subjektu určeného na výkon privatizačnej činnosti,“ uviedol rezort hospodárstva. Úlohy a kompetencie FNM, ktoré sa v súčasnosti sústreďujú najmä na podnikanie obchodných spoločností, prevezme ministerstvo hospodárstva.

Vzhľadom na existenciu záväzkov zo súdnych sporov voči FNM vo výške viac ako 400 miliónov eur, z vydaných dlhopisov, vysporiadavanie reštitučných a iných obdobných nárokov oprávnených osôb a ručenia FNM za rôzne záväzky nie je podľa ministerstva možné fond zrušiť s právnym nástupníctvom štátu. Navrhuje sa preto zriadenie Správcovskej agentúry, ako právneho nástupcu FNM.

Novovytvorenú agentúru bude kontrolovať vláda

„Predkladaný návrh zákona ruší FNM bez likvidácie s právnym nástupcom, ktorého úlohou bude postupne vysporiadavať záväzky FNM vyplývajúce z pasívnych súdnych sporov, z dlhopisov a reštitúcií a iných privatizačných záväzkov bez dopadu na štátny rozpočet,“ dodal rezort hospodárstva.

Novovytvorená agentúra bude kontrolovaná primárne vládou SR, pričom tá bude menovať členov štatutárneho orgánu agentúry. „Z dôvodu väčšej flexibility v hospodárení agentúry sa navrhuje, aby jej rozpočet schvaľovala vláda, pričom na určité druhy nakladania s majetkom agentúry bude nevyhnutný predchádzajúci súhlas ministerstva financií. Všetky kompetencie a úlohy vykonávané doposiaľ FNM v oblasti privatizácie prejdú v zásade do pôsobnosti ministerstva hospodárstva,“ konštatuje sa v návrhu zákona.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNM Fond národného majetku SRMH Ministerstvo hospodárstva SR