Fond schválil Ukrajine pomoc, čerpať bude miliardy dolárov

Dolar, peniaze, bankovky
Foto: SITA/AP

BRUSEL 12. februára (WEBNOVINY) – Ukrajina môže v nasledujúcich štyroch rokoch čerpať finančnú pomoc v celkovom objeme zhruba 40 miliárd USD. Informovala o tom vo štvrtok šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardová.

Tím MMF sa predtým v Kyjeve dohodol s tamojšou vládou na novom programe v objeme zhruba 17,5 miliárd USD, zvyšné zdroje má poskytnúť medzinárodná komunita, dodala Lagardová.

Ukrajina sa po roku politickej nestability a ozbrojeného konfliktu na východe krajiny nachádza na pokraji bankrotu. Dohode, ktorú ešte musí potvrdiť vedenie fondu, predchádzal záväzok ukrajinskej vlády k ambicióznym reformám.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

V ich rámci sa počíta so zvyšovaním cien energií pre domácnosti, s reštrukturalizáciou bánk, transformáciou firiem v štátnom vlastníctve a s protikorupčnými opatreniami, dodala Lagardová. Kyjev podľa nej prejavil „odhodlanosť k reformám“, akú fond nikdy predtým nezaznamenal.

V bieloruskej metropole Minsk sa od stredy konajú rokovania o vyriešení ukrajinskej krízy za účasti najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska. Ruský prezident Vladimír Putin vo štvrtok oznámil dosiahnutie dohody o mieri. „Podarilo sa nám dohodnúť na hlavných bodoch,“ vyhlásil. Prímerie by malo začať platiť v sobotu, 14. februára o polnoci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin