FORBES: Najmocnejší na planéte je čínsky prezident

Chu Ťin tchao
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

WASHINGTON 4. novembra (WEBNOVINY) – Najmocnejším mužom sveta za rok 2010 je čínsky prezident Chu Ťin-tchao. Vyplýva to z rebríčka amerického časopisu Forbes, ktorý zverejnili v stredu. Za čínskym lídrom sa umiestnil americký prezident Barack Obama, ruský premiér Vladimir Putin je až na mieste štvrtom. Medzi oboch lídrov sa totiž vtesnal saudskoarabský kráľ Abdulláh bin Abdul Azíz. So svojím umiestnením môže byť spokojný aj pápež Benedikt XVI., ktorý skončil hneď za Putinom na piatom mieste. Šiestym miestom sa na post najvplyvnejšej ženy sveta vrátila nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú podľa Forbesu nedávno predbehla manželka šéfa Bieleho domu Michelle Obamová.

Spomedzi európskych lídrov sa do prvej desiatky dostal ešte britský premiér David Cameron (7.), kým francúzsky prezident Nicolas Sarkozy uzatvára prvú dvadsiatku. Sarkozyho predbehol aj taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý je podľa Forbesu 14. najvplyvnejším človekom na svete, a taktiež ruský prezident Dmitrij Medvedev (12.). Forbes nezabudol ani na šéfa teroristickej organizácie al-Kájda Usámu bin Ládina, ktorý skončil na 57. mieste.

Americký časopis zaradil do rebríčka aj ľudí disponujúcich veľkým vplyvom bez tohto, aby pôsobili v politike. Tradične vysoko sa umiestňuje majiteľ firmy Microsoft Bill Gates, tentokrát ho Forbes zaradil na 10. miesto. Šéf konkurenčnej firmy Apple Steve Jobs sa umiestnil o sedem miest nižšie, kým spoluzakladatelia firmy Google Larry Page a Sergey Brin sa ocitli na 22. mieste. V rebríčku najmocnejších ľudí sveta nechýba ani zakladateľ v súčasnosti najpopulárnejšej sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBill GatesDavid CameronDmitrij MedvedevMark ZuckerbergMichelle ObamováNicolas SarkozySilvio BerlusconiSteve JobsVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Forbes