Formula 1 bude mať od roku 2021 nové pravidlá, schválila ich Medzinárodná motoristická federácia

Mick Schumacher, Formula 2
Foto: ilustračné, SITA/AP

Od roku 2021 budú platiť vo formule 1 nové pravidlá. Medzinárodná motoristická federácia (FIA) ich schválila na svojom stredajšom zasadnutí.

Formula 1 bude mať rozpočtový strop

Pravidlá sú nastavené pomerne prísne a reštriktívne, takže konštruktéri nebudú mať veľa slobody pri „tvorbe“ nových monopostov. Formula 1 bude mať prvýkrát rozpočtový strop – 175 miliónov dolárov ročne.

„Sme veľmi radi, že dnes môžeme predstaviť súbor pravidiel, ktorý bol FIA jednomyseľne odobrený a definuje budúcnosť formuly 1 od roku 2021,“ uviedol prezident FIA Jean Todt a pokračoval: „Prvýkrát boli technické, športové a finančné aspekty vyriešené naraz, pričom naším cieľom je ponúknuť udržateľný, bezpečný a vzrušujúci šport.“

Nové pravidlá sú veľkým krokom vpred

Ross Brawn potvrdil, že nové monoposty budú robustnejšie a minimálna váha áut spolu s jazdcom sa zo súčasných 743 zvýši na 768 kilogramov.

„Formula 1 je neskutočný šport s úžasnou históriou, hrdinami a fanúšikmi všade po svete. Tieto pravidlá sú dôležitým a veľkým krokom vpred, ale ide o pokračujúci proces, pričom aj tieto regule budeme vylepšovať a spravíme ďalšie kroky, aby mohol šport naďalej rásť a dosahovať svoj plný potenciál. Jednou z najdôležitejších iniciatív pritom bude environmentálny dopad nášho športu. V najbližších týždňoch predstavíme plány, ako obmedziť a napokon eliminovať dopad nášho športu a podnikania na životné prostredie,“ vyjadril sa americký šéf „efjednotky“ Chase Carey z USA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chase CareyJean TodtRoss Brawn
Firmy a inštitúcie FIA Medzinárodná automobilová federácia