Fortin vyhral úvod Okolo Slovenska, Kováč ukázal aktivitu

Juraj Sagan
Juraj Sagan Foto: SITA/Tomáš Somr

TELGÁRT 10. júna (WEBNOVINY) – Talian Filippo Fortin z tímu GM Cycling sa stal víťazom prvej etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktorá viedla zo Šiah do Telgártu a merala 181,1 kilometra.

Dvadsaťšesťročný bývalý taliansky majster v stíhacích pretekoch na dráhe sa presadil v záverečnom špurte do mierneho kopca pred Rusom Maximom Razumovom z Itery-Kaťuše a krajanom Davidom Viganom z družstva Idea 2010 ASD. V etape si veľmi dobre počínal Maroš Kováč, ktorý vyhral dve rýchlostné prémie a na tretej bol tretí.

Sagan vyrazil do útoku ako prvý

Na štart prvej etapy v Šahách sa postavilo 130 cyklistov z 23 tímov. O jeden z prvých atakov 59. ročníka Okolo Slovenska sa postaral Juraj Sagan, ktorý na 20. kilometri vyrazil do útoku spoločne s Davidom Ballerinim. Ich snaha však mala len veľmi krátke trvanie.

Neskôr to skúšali ďalší cyklisti vrátane Maroša Kováča, ktorý vyhral prvú rýchlostnú prémiu v Krupine (42. kilometer). Pretekár Dukly Trenčín nechýbal ani v úniku približne 30-člennej skupiny pred bodovaným šprintom v Banskej Bystrici, ktorý napokon vyhral. Skupina mala náskok už takmer troch minút, ale silný pelotón ju rýchlo dostihol.

Aktívny Kováč bol potom tretí na rýchlostnej prémii v Brezne. Pelotón išiel konštantne, priemerná rýchlosť počas prvých troch hodín bola 43 kilometrov za hodinu.

Záver pretekov sťažil dážď

V závere pokropili jazdcov aj dažďové kvapky, dopredu sa vydala osmička cyklistov, neskôr sa v úniki ocitli Oleksander Prevar (Ukr.), Josef Hošek (ČR), Mathias Krigbaum (Dán.), James Judd (N. Zél.), Matej Marin (Slovin.) a Maxim Pokidov (Rus.). Šestica si vypracovala na pelotón 30-sekundový náskok.

Ani to však nestačilo, pred cieľom ich pelotón dostihol, nasledoval hromadný špurt a najlepšie sa v ňom zorientoval Fortin.

„Som rád, že som zvíťazil v dnešnej etape. Je to môj prvý úspech v profesionálnej kariére. Som lepší šprintér, preto mi dojazd vo veľkej skupine do kopca vyhovoval. Pokúsim sa aj v ďalších etapách zopakovať dnešný úspech. Neviem, či sa mi to podarí, keďže som slabším vrchárom,“ skonštatoval Fortin.

V úniku pri Banskej Bystrici, ktorý si vypracoval trojminútový náskok, bol aj Juraj Sagan. „Myslím si, že tieto preteky sú o jednom dni a jednom vydarenom úniku. Dnes sa nám to nepodarilo. Boli sme vpredu veľká skupina, niektorí jazdci nemali záujem spolupracovať, preto náš únik nemal šancu na úspech. Pokúsime sa o nástupy aj počas ďalších dní,“ skonštatoval Juraj Sagan.

Výsledky – cyklistické preteky Okolo Slovenska 2015:

1. etapa (Šahy – Telgárt, 181,1 km):

1. Filippo Fortin (Tal.) GM Cycling,

2. Maxim Razimov (Rus.) Itera-Kaťuša,

3. Davide Vigano (Tal.) Idea 2010 ASD

Poradie po 1. etape:

1. Filippo Fortin (Tal.) GM Cycling 3:57:42 h,

2. Maroš Kováč (SR) Dukla Trenčín +3 s,

3. Maxim Averin (Azerb.) Synergy Baku +4, 4. Davide Vigano (Tal.) Idea 2010 ASD, 5. Andrij Kulyk (Ukr.) Kolss, 6. Matej Marin (Slovin.) Felbermayr Simplon Wels všetci +6, … 19. Ľuboš Malovec (SR) Cycling Academy, 25. Patrik Tybor (SR) Dukla Trenčín, 29. Erik Baška (SR) AWT Greenway, 33. Juraj Sagan (SR) reprezentácia SR všetci +10

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik BaškaJuraj SaganĽuboš MalovecMaroš KováčPatrik Tybor