Foto: Aktivisti umiestnili pri problémovom moste transparent za obchvat Jablonice

JABLONICA: Transparent za obchvat
Aktivisti umiestili na oplotenie pri moste cez rieku Myjava v Jablonici v okrese Senica veľký transparent s nápisom "Jablonica čaká 30 rokov na obchvat. Dokedy ešte?" Dopĺňa ho výzva členom vlády, aby si vyskúšali, ako by sa im žilo, keby okolo ich domov jazdilo 2 000 nákladných áut denne. Transparent, ktorý vidí každý vodič, mal svoju premiéru v Senici. V stredu transparentom vítali prezidenta SR. Jablonica, 27. apríl 2018. Foto: SITA/Pavol Machovič.

JABLONICA 27. apríla (WebNoviny.sk – Veľký transparent s nápisom Jablonica čaká 30 rokov na obchvat. Dokedy ešte? umiestnili aktivisti na oplotenie pri moste cez rieku Myjava v Jablonici v okrese Senica.

Dopĺňa ho výzva členom vlády, aby si vyskúšali, ako by sa im žilo, keby okolo ich domov jazdilo 2 000 nákladných áut denne. Transparent, ktorý vidí každý vodič, mal svoju premiéru v Senici, kde ním v stredu vítali prezidenta Andreja Kisku.

Na moste len jeden jazdný pruh

Z rátania vozidiel Jabloničanom podľa miestneho obyvateľa Erika Zámečníka vyšlo, že za osemnásť hodín cez ich obec prejde viac ako 10-tisíc vozidiel, z toho najmenej 2000 nákladných, autobusov a poľnohospodárskych strojov.

„Ďalším problémom Jablonice je, že sa tu nachádza most, na ktorom je len jeden jazdný pruh pre oba smery, preto je tu situácia horšia ako v iných obciach,“ vysvetlil.

Vozidlá, ktoré smerujú po ceste I/51 do Senice, musia na moste cez rieku Myjava dávať prednosť vozidlám v protismere. Obyvatelia Jablonice v súčasnosti chystajú petíciu za cestný obchvat, nevylučujú ani protestné či nátlakové akcie.

O riešení sa hovorí celé desaťročia

O možnom riešení situácie výstavbou obchvatu sa v Jablonici hovorí už celé desaťročia. Slovenská správa ciest dala pred desiatimi rokmi spracovať zámer na riešenie problému cesty I/51 Senica – Jablonica – Trstín, ktorý prešiel aj posudzovaním vplyvov na životné prostredie, ale reálne kroky na riešenie obyvatelia Senice, Jablonice a Trstína nevidia.

Podľa Zámečníka treba už teraz myslieť aj na to, aká situácia bude na tejto ceste o päť či desať rokov. Cesta I/51 je spojnicou medzi diaľnicou D1, Trnavou a Českou republikou.

Prezident Andrej Kiska pri svojej návšteve Senice, konštatoval, že veľmi výrazný problém s obchvatom v tomto meste treba riešiť a postaviť si ho ako prioritu a nesústreďovať sa len na diaľnice. Aktivisti zo susednej Jablonice mu odovzdali dokumenty o situácii v ich obci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska