Foto: Biela noc rozsvietila Bratislavu, námestie sa premenilo na oceán a ožili aj hradby (aktualizované)

BRATISLAVA: Biela noc 2018
Návštevníci a multimediálna inštalácia s názvom Submergence, ktorú vytvorilo zoskupenie umelcov z celého sveta Squidsoup počas medzinárodného festivalu súčasného umenia Biela noc 2018. Bratislava, 29. september 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Interaktívne UFO i svetelný dážď boli súčasťou víkendového festivalu svetelného umenia s názvom Biela noc v hlavnom meste SR Bratislave. V poradí 4. ročník priniesol do hlavného mesta tridsiatku diel, európske premiéry, dve festivalové trasy a doposiaľ najdlhšiu pešiu zónu popri Dunaji.

Svetelný dážď

Aktuálny ročník priniesol diela domácich autorov aj práce tvorcov z Japonska, Francúzska, Anglicka, Poľska, Nemecka či Rakúska. Zameriaval sa na tému abstrakcie a priestorové diela. Otvorenie festivalu bolo v sobotu na Rázusovom námestí o 18:30, všetky diela boli prístupné do nedele do 02:00.

Pozornosť pútala aj tvorba medzinárodného zoskupenia Squidsoup, ktoré pomocou 5 000 špeciálne ovládaných guľôčok vytvorilo na historickom nádvorí Starej radnice svetelný dážď. S úplne iným pohľadom na abstrakciu sa pohrala audiovizuálna inštalácia Oliviera Ratsiho, ktorý pre festival a priestor Skladu č. 7 v dunajskom prístave vytvoril dva objekty, ktoré návštevníkov vtiahli do hypnotickej projekcie.

Slovenské premiéry

Tento ročník bol bohatý na slovenské premiéry diel vytvorených špeciálne pre Bielunoc. Boris Vitázek a Zuzana Sabová oživili fasádu národného divadla trojrozmernými postavami.

Ilona Németh s Jarom Vargom priniesli lietajúci odkaz na oblohe. Lousy Auber naučil správne dýchať, monumentálny autoportrét Viktora Freša zaplnil historický priestor Moyzesovej siene, Hlavné námestie sa premenilo na oceán, ožili historické hradby.

Tvorcovia z BN Label premenili prechádzku Starým mostom na nevšedný zážitok plný farieb. Po prvýkrát mohli návštevníci manuálne ovládať stavbu UFA na Moste SNP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom