Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Inštalácie Bielej noci v Bratislave
Ukážka monumentálnej inštalácie na Hlavnom námestí počas pripravovaného podujatia Biela noc. Autorkou inštalácie s názvom Narušitelia je Amanda Parer (AU). Festival súčasného umenia sa po prvý raz predstaví už túto sobotu, 10. októbra od 19:00 do 02:00 v Bratislave. Bratislava, 6. október 2015. Foto: SITA/www.bielanoc.sk
6. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Foto: Bratislava zažije Bielu noc, rozsvieti Hrad i cintorín

BRATISLAVA 6. októbra (WebNoviny.sk) – Vyše 150 umelcov, 50 umeleckých projektov, 49 kilometrov laserových lúčov, 150-tisíc pixelov či 250 blikajúcich neónov rozžiari centrum Bratislavy počas Bielej noci. Týždeň po košickom 6. ročníku sa festival súčasného umenia po prvý raz predstaví už túto sobotu, 10. októbra od 19:00 do 02:00 i v hlavnom meste Slovenska.

„Podujatie popularizuje súčasné umenie pre masy ľudí, preto je bezplatné a odohráva sa vo verejných priestoroch mesta,“ povedala na tlačovej besede iniciátorka Bielej noci na Slovensku a jej umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková. V Bratislave sa predstavia aj niektoré projekty, ktoré mali v Košiciach veľký divácky úspech, ako napríklad 5000 svietiacich lyžičiek Petra Vrábľa, ktoré sa stali symbolom prvej košickej Bielej noci.

Obrazom: Inštalácie Bielej noci v Bratislave

Svetelné objekty oživia nábrežie

Prvú bratislavskú Bielu noc oficiálne otvoria v sobotu o 18:30 na Hlavnom námestí pri objekte Narušitelia, nadrozmernej inštalácii päťmetrových svetelných zajacov. Ich autorka Amanda Parer nimi odkazuje na vážny environmentálny problém Austrálie, na premnoženie zajacov.

Po šiestich úspešných košických ročníkoch sa Biela noc rozširuje do hlavného mesta Slovenskej republiky spájajúc tak východ a západ krajiny súčasným umením. Zároveň prináša niečo nové, keďže Bratislava doteraz nemá takýto druh festivalu súčasného umenia, ktorý sa odohráva vo verejnom priestore, doplnila Pacáková. Odkaz, priebeh a význam oboch Bielych nocí je rovnaký, dramaturgia je však z väčšej časti odlišná – spájajú ju zahraniční headlineri, ktorí sa v každom meste predstavia v inom prostredí, niektorí dokonca s dvoma rôznymi dielami.

Súčasní svetoví aj domáci umelci pripravili inštalácie na mieru historickému centru a jeho menej známym zákutiam. Prevažne svetelné objekty oživia nábrežie, podzemie Mestského divadla P. O. Hviezdoslava, Starú tržnicu, Slovenskú národnú galériu a iné galérie či tzv. obrátenú pyramídu Slovenského rozhlasu. Nebude chýbať UFO na Moste SNP a najvyššia rozhľadňa na 23. poschodí budovy VÚB banky na Mlynských nivách, zo strechy ktorej sa do neba bude vinúť Mliečna dráha od Braňa Bernára.

Inštalácie Bielej noci v Bratislave
Foto: SITA/www.bielanoc.sk

Umenie sa dostane aj na Ondrejský cintorín

Fasáda Bratislavského hradu po zotmení ožije príbehmi ľudových rozprávok umelca Gábora Pribéka a Erdödyho palác bude v réžii rakúskeho umelca Klausa Obermaiera tancovať s ľuďmi. K lákadlám festivalu patrí aj domček Walden Raft na hladine Štrkoveckého jazera od Elise Morin a Florenta Albineta. Návštevníci si ho budú môcť vychutnať až do 25. októbra a každý víkend od 12:00 do 17:00 sa k nemu doplaviť loďkou.

Vďaka Bielej noci sa súčasné vizuálne umenie dostáva na neobyčajné miesto, na jeden z najstarších bratislavských cintorínov, Ondrejský cintorín. Trasa Bielej noci povedie od Šancovej ulice cez historický stred mesta, po námestie pri Dunaji pred novým SND až k Štrkoveckému jazeru. Pozrieť si v jednu noc čo najviac umožnia podľa Zuzany Pacákovej tri typy trás pre divákov.

Trasa „We Are Family“ je určená rodinám s deťmi, „True Lovers of Contemporary Art“ zaujme náročnejšieho diváka a hravosť sľubuje trasa „Play!“. Zorientovať sa pomôžu vytlačené mapky s popismi jednotlivých zastávok, ktoré sa už dajú stiahnuť i z webstrány podujatia – http://www.bielanoc.sk. Na jednotlivých zástavkách predstavia divákom diela študenti stredných škôl Bratislavského kraja.

Inštalácie Bielej noci v Bratislave
Foto: SITA/www.bielanoc.sk

Najkrajšiu fotku ocenia cestou do Amsterdamu

Na októbrovú noc v uliciach Bratislavy sa treba dobre vopred pripraviť, naštudovať si program a teplo sa obliecť. Podstatné je tiež dobre si nabiť smartfóny a vziať fotoaparáty. Tvorca najkrajšej fotografie z Bielej noci totiž získa od organizátorov cestu do Amsterdamu na svetoznámy festival svetla.

„Hlavná myšlienka Bielej noci je šíriť súčasné umenie medzi ľudí, istým spôsobom ho popularizovať a snažiť sa o to, aby sa stalo bežnou súčasťou života ľudí, ako aj samotného mesta a verejného priestoru. Napríklad v Košiciach máme za sebou aj viacero trvalých zásahov do verejného priestoru, čiže diela, ktoré tam ostali niekoľko mesiacov až dodnes, dá sa povedať niekoľko rokov,“ povedala po dnešnej tlačovej besede pre médiá umelecká riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková. Doplnila, že organizátori Bielej noci na Slovensku sa snažia túto koncepciu rozvíjať a budovať tak vzťah ľudí k umeniu, ale aj k mestu a verejnému priestoru.

Biela noc vznikla v Paríži v roku 2002. V roku 2013 ju navštívilo viac ako dva a pól milióna ľudí. Z Paríža sa počas niekoľkých rokov projekt rozšíril aj do miest ako New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Santa Monica, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť, Amsterdam, Brighton, Turín, Naples, Petrohrad, Košice a najnovšie aj Bratislava. Košická Biela noc sa stala za päť rokov najväčším a najnavštevovanejším festivalom súčasného umenia na Slovensku.

Inštalácie Bielej noci v Bratislave
Foto: SITA/www.bielanoc.sk
Inštalácie Bielej noci v Bratislave
Foto: SITA/www.bielanoc.sk

Odporúčané články

Biznis centrum Apollo dočasne zatvoria, príčinou je statika Taxikári budú pod drobnohľadom, Bratislava posilňuje dozor

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...