Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie "Andrej, Andrej", aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku

Inaugurácia prezidenta Andreja Kisku
Inaugurácia prezidenta Andreja Kisku. Foto: SITA/Jozef Jakubčo, SITA/Ján Slovák - koláž WBN.

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Pred piatimi rokmi do prezidentského úradu nastúpil Andrej Kiska, ktorý vo funkcii vystriedal Ivana Gašparoviča.

Skandovanie „Andrej, Andrej“

Kiska bol v poradí štvrtým prezidentom Slovenskej republiky a sľub zložil presne 15. júna 2014 o 11.45 na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR v bratislavskej Redute. Následne vystúpil s približne dvadsaťminútovým inauguračným prejavom, v ktorom hovoril o svojej predstave výkonu prezidentského úradu. Pred Redutou už prezidenta búrlivým potleskom privítali ľudia.

Po prejave Kiska absolvoval prvú prehliadku čestnej stráže v pozícii hlavy štátu. Hneď po tom si začal podávať ruky s ľuďmi, čo u mnohých vzbudilo nadšenie, niektorí ho s radosťou aj objali. „Aj ty si Andrej? Možno tiež raz budeš prezident,“ vtipkoval prezident s malým chlapcom, ktorý mu podal ruku. Prišlo aj na skandovanie „Andrej! Andrej!“ alebo „Gratulujeme, pán Kiska!“.

Akou známkou (ako v škole) by ste ohodnotili "prezidentovanie" Andreja Kisku?

Na recepcii bola aj Čaputová

Kiska už ako nová hlava štátu po prvý raz zavítal aj do Prezidentského paláca v Bratislave. Krátko po 14:35 ho na nádvorí čakal jeho predchodca Ivan Gašparovič. Symbolické odovzdanie úradu sledovali spoza plota desiatky ľudí, nového prezidenta vítali potleskom.

Kiskov program pokračoval v záhrade paláca, kde vo veľkom stane podával obed ľuďom bez domova, seniorom využívajúcim opatrovateľské služby a mladým ľuďom, ktorí vyrastali v detských domovoch.

Podvečer Kiska položil veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na hrade Devín. Deň inaugurácie prezidenta ukončila slávnostná recepcia. Medzi desiatkami pozvaných hostí bola aj Zuzana Čaputová, ktorá Kisku vo funkcii teraz nahradí.

Viac o téme: Inaugurácia Zuzany Čaputovej

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaZuzana Čaputová