Foto: Čaputová zdôraznila dôležitosť Nežnej revolúcie, so Zemanom otvorili Český dom v Bratislave

Zuzana Čaputová, Miloš Zeman
Zľava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident ČR Miloš Zeman počas otvorenia Českého domu v centre Bratislavy. Bratislava, 16. november 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 16. novembra 15:50

Prezidenti Slovenska a Česka Zuzana Čaputová a Miloš Zeman v sobotu otvorili Český dom v Bratislave. Urobili tak pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie. Podľa Zemana bolo treba čakať päť rokov plných výhovoriek. Český prezident sa vo svojom vyhlásení sústredil na posilnenie obchodných väzieb, Čaputová pripomenula dôležitosť Novembra ’89 a blízkosť obyvateľov Česka a Slovenska.

Dom sa má stať centrom obchodu

Zeman je sklamaný z toho, že Slovensko už nie je druhým najväčším obchodným partnerom Česka a dúfa, že Český dom pomôže ku zmene. „Jedným z mojich snov bolo otvorenie českého domu v Bratislave. Trvalo to päť rokov neustálych výhovoriek, že sa to nedá, ale nakoniec sme našli spriatelené duše, ktoré nám v tom pomohli,“ povedal.

Chce aby sa dom stal centrom obchodu medzi krajinami. „Bude tu CzechInvest, CzechTrade, CzechTourism a pokiaľ si vymyslíme nejakú inú českú organizáciu, určite ju premiestnime sem,“ dodal.

Čaputová zdôraznila dôležitosť Nežnej revolúcie

Prezidentka zdôraznila dôležitosť Nežnej revolúcie: „Sedemnásty november bol spoločným víťazstvom občanov Československa. Bola to ukážka toho, ako solidarita a spolupráca môže viesť k úžasnej a veľkej zmene,“ povedala. Čaputová poukázala aj na dôležitosť vzťahov medzi obomi krajinami.

Napriek tomu, že sa naše dva národy potom rozišli a vytvorili dva samostatné štátne celky, stále sme zostali najbližšími partnermi, priateľmi a mnoho rodín je dodnes intenzívne prepojených a verím, že Český dom v Bratislave k tejto blízkosti iba prispeje,“ povedala.

Zriadenie Českého domu v Bratislave podporili podľa dohody oba štáty, Slovensko recipročne vo výške českej podpory Slovenského domu v Prahe, ktorá dosiahla sumu 9,6 milióna Kč, teda asi 370-tisíc eur. Na českej strane sa s ráta približne s dvojnásobnou podporou. Dom sa nachádza na Prepoštskej ulici v centre Bratislavy.

Danko dal Zemanovi dar

S českou hlavou štátu sa v sobotu stretol aj šéf parlamentu Andrej Danko. Ako agentúru SITA informoval hovorca predsedu Národnej rady (NR) SR Tomáš Kostelník, na spoločnom obede diskutovali o vývoji a stave oboch štátov po 30 rokoch od pádu komunistického režimu. Politici sa stretli po tom, čo český prezident v Bratislave slávnostne otvoril Český dom, k čomu prezidentovi ČR Andrej Danko zablahoželal. Českej hlave štátu odovzdal aj dar.

Pri návšteve pána prezidenta Zemana v jeho kancelárii na Pražskom hrade som si všimol, že má viacero portrétov či iných pripomienok najväčších svetových politikov. Aj preto som sa mu rozhodol darovať vlastnoručne napísaný list Winstonom Churchillom,“ cituje tlačová správa predsedu parlamentu.

Niekdajšieho britského predsedu vlády a jedného z najväčších štátnikov 20. storočia prezident ČR pred piatimi rokmi ocenil in memoriam. Najvyššie české štátne vyznamenanie si vtedy prevzal vnuk Winstona Churchilla, Nicholas Soames.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMiloš ZemanZuzana Čaputová