Foto: Časť Slovenska bičovali silné búrky, Spišské Podhradie zasiahla veterná smršť (aktualizované)

búrky, hasiči, východné Slovensko
  • aktualizované 17. júna 13:54

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Viac ako 100 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo do pondelkového rána pri viac ako 60 udalostiach, ktoré vznikli vplyvom nepriaznivého počasia.

Informuje o tom Prezídium Hasičského a záchranného zboru SR na svojej oficiálnej stránke na sociálnej sieti Facebook.

Popadané stromy a voda v pivniciach

Najčastejšie hasiči pomáhali pri odstraňovaní spadnutých stromov z cestných komunikácii a odčerpávaní vody zo zatopených ulíc a pivníc.

„Situácia bola najvážnejšia v Prešovskom kraji, kde bola ich pomoc potrebná 23-krát. V Banskobystrickom kraji zasahovali hasiči pri 16 udalostiach, v Košickom kraji boli vyslaní k 12 udalostiam a v Žilinskom kraji zasahovali 4-krát,“ píšu hasiči.

Spadnuté stromy aj voda v pivniciach

Hasiči zasahovali v nedeľu vo viacerých lokalitách na Spiši a pod Tatrami. Ako pre SITA uviedla operačná dôstojníčka Krajské riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, väčšinou mali prácu v Poprade, Levoči, Kežmarku, ale aj vo Svite. „V Poprade padali krúpy, odtokové kanály nestíhali absorbovať vodu. Niektorí ľudia mali zaplavené záhrady, ale aj pivnice rodinných domov,“ informovala.

Mimoriadna situácia v Spišskom Podhradí

V meste Spišské Podhradie je vyhlásená mimoriadna situácia. V nedeľu sa mestom prehnala veterná smršť a po prietrži mračien tam zatopilo asi 50 nehnuteľností. Pre agentúru SITA to potvrdil primátor Michal Kapusta.

„Najprv prišla veterná smršť, pri ktorej popadalo niekoľko stromov, následne sme nemali prejazdné dve ulice či cestu do mestskej časti Katúň. Potom prišla prietrž a pod vodou sa za necelú polhodinu ocitlo asi 50 nehnuteľností v štyroch lokalitách, a to súkromných aj v majetku mesta,“ opísal situáciu primátor. Zároveň sa prepadla cesta a chodník v smere na Galovu ulicu. Mimoriadna situácia platí v meste od nedele 16:05.

Cez noc v Spišskom Podhradí odstraňovali nánosy blata a odčerpávali vodu zo zaplavených priestorov domov. „Pílili sme tiež stromy a dnes naši ľudia, zamestnanci úradu, pokračujú v odstraňovaní nánosov, kameňov a štrku, a čistia nanovo priepusty, aby sme boli pripravení, ak by sa situácia zopakovala,“ povedal Kapusta. V meste zatiaľ monitorujú a analyzujú škody, a snažia sa sprejazdniť jednotlivé časti mesta.

Na západe Slovenska vôbec nepršalo

Najintenzívnejšie búrky a zrážky po vlne horúčav zaznamenali meteorológovia na východe Slovenska. Ako informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti, do nedele večera spadlo v Gelnici skoro 90 milimetrov zrážok.

Intenzívne pršalo aj v Červenom Kláštore (okr. Kežmarok), kde spadlo v nedeľu počas búrky takmer 60 mm zrážok. „Intenzita dažďa tu za desať minút dosiahla až 29 mm, čo je na naše pomery ojedinelé,“ konštatoval SHMÚ. Úplne iná situácia bola v západnej polovici Slovenska, kde väčšinou vôbec nepršalo alebo spadlo len do jedného milimetra zrážok. „Búrky sme tu pozorovali len ojedinele,“ uviedol SHMÚ.

Cez víkend vyvrcholil na Slovensku prílev veľmi teplého vzduchu, pričom na viacerých staniciach meteorológovia namerali teplotné rekordy na daný deň. Úplne najvyššiu teplotu zaznamenali na stanici Somotor v okrese Trebišov. Teplota tu vystúpila na 35,3 °C.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom