Foto: Čelní predstavitelia Slovenska a Česka položili vence pri tabuli Martinskej deklarácie

Andrej Kiska, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Peter Pellegrini
Sté výročie prijatia Martinskej deklarácie si dnes pripomenuli čelní predstavitelia Slovenskej republiky a Českej republiky položením vencov pri pamätnej tabuli Martinskej deklarácie na budove vtedajšej Hornouhorskej banky Tatra na Štefánikovej ulici v Martine. Martin, 30. október 2018. Foto: SITA/Milo Fabian - koláž WBN.

MARTIN 30. októbra (WebNoviny.sk) – Sté výročie prijatia Martinskej deklarácie si v utorok pripomenuli čelní predstavitelia Slovenskej republiky a Českej republiky položením vencov pri pamätnej tabuli Martinskej deklarácie na budove vtedajšej Hornouhorskej banky Tatra na Štefánikovej ulici v Martine.

Pietnym aktom sa začali celoslovenské oslavy výročia podpisu Deklarácie slovenského národa v Martine a stého výročia vzniku Československa.

Vypálenie delostreleckých sálv

Spoločný veniec ako prví položili hlavy štátov Andrej Kiska a Miloš Zeman. Za nimi nasledovali predsedovia Národnej rady SR Andrej Danko, Poslaneckej snemovne ČR Radek Vondráček a Senátu parlamentu ČR Milan Štech, premiéri Peter Pellegrini a Andrej Babiš a ministri obrany.

Slávnostný program na Divadelnom námestí v Martine pokračoval preletom leteckej techniky Ozbrojených síl SR a Armády ČR. Súčasťou programu bolo aj vypálenie delostreleckých sálv a prezentácia statických ukážok techniky pozemných síl a zbierkových predmetov Vojenského historického ústavu.

Martinská deklarácia

Martinskou deklaráciou sa predstavitelia národno-politického života Slovákov prihlásili k novovzniknutému Československu a právu národov na sebaurčenie. Viac ako 200 predstaviteľov verejného života podpísalo toto vyhlásenie v Turčianskom sv. Martine 30. októbra 1918, dva dni po vyhlásení spoločného štátu Čechov a Slovákov v Prahe.

Založenie Československej republiky vyhlásili predstavitelia českého politického života spolu so zástupcom Slovákov Vavrom Šrobárom v Prahe 28. októbra 1918. V nedeľu sme si tak pripomenuli 100. výročie tejto historickej udalosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišAndrej DankoAndrej KiskaMilan ŠtěchMiloš ZemanPeter PellegriniRadek Vondráček