Foto: Cenu CE.ZA.AR 2018 získali aj DuboDom a nemocnica budúcnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ARCHITEKTÚRA: CE.ZA.AR 2018
Bronzový domček CE.ZA.AR, sošku akademického sochára Jána Hoffstädtera si tento rok v kategórii Rodinné domy za DuboDom Svätý Jur prevzal architekt Pavel Šiška. Spolupracovali na ňom aj Peter Sálus a Michal Bažalík. Bratislava, 4. október 2018. Foto: SITA/Archív autorov.

BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Laureáti 17. ročníka architektonickej súťaže CE.ZA.AR 2018 sú známi. Vyhlasovateľ ceny CE.ZA.AR Slovenská komora architektov ich zverejnila v živom televíznom prenose z galavečera v bratislavskej Starej tržnici.

Slávnostné odovzdávanie sošiek víťazom ceny Slovenskej komory architektov za architektúru zároveň upozornilo verejnosť na kvalitnú domácu architektonickú tvorbu.

Ocenenie sa udeľuje každoročne v kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a prestavba, Interiér a Exteriér. Na základe hlasovania verejnosti počas septembra na portáli hn.online.sk udelili aj Cenu verejnosti a špeciálnou cenou už tretí rok je ocenenie od Slovenskej komory architektov Patrón architektúry.

Bronzový domček CE.ZA.AR-a, sošku, ktorej autorom je sochár Ján Hoffstädter si tento rok prevzali architekti za šesť architektonických diel a udelené boli aj dve spomínané špeciálne ceny. Agentúru SITA o tom informovala za organizátorov Broňa Tarnócy.

DuboDom Svätý Jur

Podľa predsedu poroty Pavla Nasadila posudzovala medzinárodná porota výhradne kvalitatívne kritéria stavieb bez ohľadu na výšku investície, veľkosť a typ stavieb.

„Bez výnimky mali najlepšie stavby pútavý a osobný príbeh, vznikali dlho, v obmedzených finančných podmienkach s dych berúcim nasadením všetkých zúčastnených – architektov, investorov, rôznych dobrovoľníkov, darcov a podobne. Ako porota sme sa mohli presvedčiť, že uvedené podmienky vyústili do inšpiratívnych riešení, ktoré z obmedzení a limitov vytvorili výhodu. Vďaka talentu architektov a veľkorysosti stavebníkov vznikli výnimočné stavby a rekonštrukcie, ktoré tohtoročná porota ocenila, a ktoré môžu smelo súťažiť na medzinárodnom architektonickom poli,“ cituje tlačová správa architekta Nasadila.

V kategórii Rodinné domy uspel DuboDom Svätý Jur od Pavla Šišku. Dom – drevostavba medzi konármi stromu pre mladého vinára nad jeho vinohradom zaujal aj tým, ako splýva s prírodou a je obývateľný celoročne. Spolupracovali na ňom aj Peter Sálus a Michal Bažalík.

Mlynica Bratislava

Premena vnútorného bloku v Trnave na objekt s rôznymi funkciami, od služieb reštaurácie, pekárne, kultúrnej sály, nájomných administratívnych priestorov až po bývanie si vyslúžila cenu v kategórii Bytové domy.

CE.ZA.AR tak za projekt Objekty so zmiešanou funkciou Trnava putoval do rúk autorskému tímu: Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Marián Stanislav, Viliam Zajíček, Zuzana Krejčířová, Elena Šoltésová a Jakub Španiel.

V kategórii Občianske a priemyselné budovy vyhrala premena priemyselného objektu zo 60. rokov „Mlynica Bratislava“ od ateliéru GUT GUT (autori: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková a Tomáš Vrtek; spolupráca: Roman Žitňanský, Katarína Bergerová a Patrícia Botková).

Prízemný byt Bratislava

Podľa slov porotcu a architekta pôsobiaceho v Taliansku Pavla Mikolajčáka projekt Mlynice „dokázal zachrániť pôvodnú priemyselnú stavbu a premeniť jej mohutnú štruktúru na plne užívateľný polyfunkčný objekt, využiteľný pre kultúrne podujatia, firemné prezentácie, administratívu, coworking a v malom rozsahu aj bývanie“.

Obnova žilinskej synagógy od Petra Behrensa od štúdia Plural vyhrala v kategórii Obnova a prestavba. Na projekte Nová synagóga sa podieľali Martin Jančok, Michal Janák a Eva Štrocholcová. Podľa porotcu súťaže, architekta z Portugalska Filipa Magalhaesa, posledná renovácia synagógy trvala niekoľko rokov a uskutočnila sa s veľmi malým množstvom peňazí, čo odporuje všeobecnému presvedčeniu, že „dobrá architektúra je drahá“.

V kategórii Interiér najviac zaujal Prízemný byt Bratislava od architektonického tímu: Tomáš Krištek, Laura Pastoreková a Ondrej Kurek. „Prízemný byt v blízkosti bratislavskej Kalvárie je prestavba, ktorá rešpektuje polohu, históriu stavby, lokalitu, funkciu aj rozpočet, pričom si zachováva svoju autentickosť,“ cituje tlačová správa porotcu a výtvarníka Pala Macha.

Nemocnica budúcnosti v Martine

Námestie Centrum na Sídlisku III v Prešove od kancelárie zerozero zas uspelo v kategórii Exteriér. Autori Irakli Eristavi a Pavol Šilla v spolupráci s Martinom Jančokom podľa slov porotkyne a architektky Miriam Liškovej vytvorili príjemné a funkčné miesto. Projekt zároveň ako jediný z prihlásených projektov v tomto ročníku reagoval na tému sídlisk, v ktorých u nás žije viac ako polovica obyvateľov, pripomenula Lišková.

Ocenenie Patrón architektúry získala za architektonickú súťaž návrhov Nemocnica budúcnosti v Martine Jesseniova lekárska fakulta Univerzita Komenského v Martine. Cenu určenú človeku alebo organizácii, ktorá sa výnimočným spôsobom zaslúžila o rozvoj architektúry a stavebnej kultúry na Slovensku v ostatnom období, udelila Slovenská komora architektov po tretí raz.

Súťaž architektonických návrhov na nemocnicu podľa komory otvorila novú kapitolu diskusie o spôsobe budovania nemocníc a umožnila vstúpiť od tejto diskusie slovenským architektom, ktorým sa za ostatné dekády podobných možností nedostalo. Pri tejto príležitosti predseda Slovenskej komory architektov, Imrich Pleidel upozornil, že aj keď sú obdobné súťaže vo svete bežné, na Slovensku ide stále o niečo výnimočné.

Porota zložená z odborníkov

Cenu verejnosti si zo štvrtkového galavečera CE.ZA.AR 2018 odniesol projekt Obnova meštianskych domov v Trnave od autorského tímu: Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Marián Stanislav, Viliam Zajíček, Mateja Vonkomerová, Marcel Vadík, Elena Šoltésová a Zuzana Krejčířová.

O udelení cien rozhodovala porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov v zložení: Petr Hájek (architekt, Česká republika), Peter Jurkovič (architekt, Slovenská republika), Miriam Lišková (architektka, SR), Filipe Magalhaes (architekt, Portugalsko), Pavol Macho (umelecký sklár, SR), Pavol Mikolajčák (architekt, Taliansko) a Pavel Nasadil (architekt, ČR).

V prvom kole porota z celkového počtu 85 prihlásených návrhov vybrala diela určené do druhého kola. Koncom júla si pozrela 22 prác zaradených do finálového výberu. Po obhliadkach zvolila odborná porota 16 nominácií v šiestich kategóriách a určila víťazov.

Súťaž sa tento rok konala pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku a ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Vallo