Foto: Dav pred parlamentom protestoval proti Pellegriniho vláde, rodiny zavraždených poslali list

protest
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) – Približne tisíc demonštrantov žiadalo pred Národnou radou SR poslancov, aby nevyslovili dôveru vláde Petra Pellegriniho.

Dav viackrát skandoval: „Predčasné voľby.“ či „Gašpar dole.“ Zhromaždenie sa začalo približne o 17:10 a má trvať dve hodiny. Organizujú ho viacerí organizátori minuloročných protikorupčných pochodov.

Žiadajú demisiu ministerky kultúry

Hneď v úvode herečka Táňa Pauhofová prečítala list od rodín zavraždených – novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. V liste sa uvádza, že v tejto vláde nie je nič nové, politici si len vymenili stoličky a predstavenie pokračuje ďalej. Rodiny zavraždených zdôraznili, že neveria policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi.

K protestujúcim prehovoril aj herec Matej Landl, ktorý prečítal výzvu Žiadame kultúrny reparát. Vo výzve požadujú demisiu ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. „Dokážte kvalifikovanou nomináciou na post ministra kultúry, že ste pochopili, o čo ide: o kompetentnosť, dôveryhodnosť a morálnu integritu,“ uvádza sa vo výzve. Landl zdôraznil, že signatári výzvy nechcú meniť výsledky parlamentných volieb, ale chcú zodpovedné správanie. „Ulica je pokojná, ale prestaňte sa jej vysmievať,“ vyhlásil.

Danko vyzval na stretnutie

Predseda NR SR Andrej Danko navrhol hlavným organizátorom dnešného protestného zhromaždenia pred parlamentom stretnutie, na ktorom by si vypočul ich požiadavky. Ako informoval jeho hovorca Tomáš Kostelník, k stretnutiu by mohlo dôjsť po oficiálnom ukončení protestu.

Protestné zhromaždenie nenarušilo dopravu. V okolí budovy NR SR premáva MHD i prechádzajú osobné autá.

Protestné zhromaždenie nenarušilo dopravu. V okolí budovy NR SR premávala MHD i prechádzali osobné autá. Ako potvrdila bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, policajti boli pripravení napomôcť organizátorom zabezpečiť pokojný priebeh verejného zhromaždenia. „Policajti nezaznamenali prípady narušenia verejného poriadku, ani nemuseli vykonať žiaden služobný zákrok. Verejné zhromaždenie si nakoniec nevyžiadalo ani obmedzenia v osobnej, ani mestskej hromadnej doprave,“ uviedla Mihalíková.

Protest proti vysloveniu dôvery vláde
Účastníci protestu proti vysloveniu dôvery novej vláde Petra Pellegriniho pred budovou Národnej rady SR. Bratislava, 26. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Pellegriniho vládu odmietajú aj v Košiciach

Niekoľko desiatok Slovákov sa zišlo aj pri vedeckej knižnici na košickej Hlavnej ulici pri symbolickom pamätníčku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Ako uviedol jeden z organizátorov Štefan Šefčík, je to na podporu dnešného protestného zhromaždenia pri Národnej rade SR v Bratislave. Aj Košičania apelujú na poslancov parlamentu, aby sa v nich ozvalo svedomie a nevyslovili dôveru vláde Petra Pellegriniho a aby sa uskutočnili predčasné parlamentné voľby.

Novej vláde nedôverujeme a myslíme si, že najférovejším riešením by boli predčasné parlamentné voľby,“ povedal Šefčík. Ako uviedol, začali už zbierať podpisy aj pod petíciu za vypísanie referenda, v ktorom by sa mohli vyjadriť občania, či sú za predčasné parlamentné voľby, alebo má vláda pokračovať v práci až do skončenia volebného obdobia.

Protest proti vysloveniu dôvery vláde
Účastníci protestu proti vysloveniu dôvery novej vláde Petra Pellegriniho pred budovou Národnej rady SR. Bratislava, 26. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMatej LandlPeter PellegriniTáňa Pauhofová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR